Kişisel İmaj Yönetimi Nasıl Olmalı? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kişisel İmaj Yönetimi Nasıl Olmalı?

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
09/07/2007 :  15:01:11 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Yanlışlar:
1.Sahte ve taklit imajları benimseme
2.Geribildirim almaya kapalı olmak
3.Gelişimi ve değişimi reddetme
4.Önyargılı olma
5.Doğalım kisvesi altında kaba olmak
6.Tutarsız söylemler, tutarsız davranışlar sergilemek
7.Sert, olumsuz vücut dili kullanmak ve gülümsemeyi bilmemek
8.Ben diliyle konuşmak, egosantrik olmak
9.İnsan ilişkilerini önemsememek
10.Öz imaj ile algılanan imaj karşılaştırılmasının yapılmaması

En iyi okullarda okumuş, iyi bir eğitim almış olabiliriz. Aile içi eğitimimiz de mükemmel olabilir.

Yeteneklerimiz ve becerilerimiz de olabilir. Tüm bu özellikleri etkili şekilde taşımak ve sunmak için çok iyi bir pazarlama aracına gereksinimimiz vardır. Bu pazarlama aracı da imajımızdır.

Hepimizin bir imajı vardır. Kendimize sormamız gereken soru şudur: Acaba benim imajım olumlu, doğal, samimi ve zeki mi? Hem profesyonel hem sosyal yaşamımda beni başarılı kılıyor mu? Kişisel imajım içinde bulunduğum sektör, çalıştığım kurum, pozisyonum, hedeflerim ve sosyal yaşamımla tutarlılık içerisinde mi? Bu soruların cevabı evetse siz hem profesyonel hem sosyal yaşamınızda daha çok sevilen, sayılan, güven duyulan ve başkalarına göre daha çabuk başarı merdivenleri çıkan birisiniz. Siz çevrenize başarı, kalite ve sorumluluk mesajı veriyorsunuz. Kişisel imajımızı oluşturan bir çok öğe vardır. Bunlar; Sözlü ve sözsüz iletişimimiz(beden dili), görüntümüz, düşünme, dinleme, sunum ve yazım tarzımız, birikimlerimiz, karizmamız, özgüvenimiz, özsaygımız, potansiyelimiz ve gelişimimizdir.

Kişisel imajımızı bize kazandıran bir hale getirmek için sürekli çalışmamız gerekir. Örnek bir çalışmada neler yapılmalıdır? İşte size cevabı;

1.İletişim becerilerilerimizi geliştirmeliyiz.

2.Dilimizi daha doğru ve güzel kullanma ve toplum önünde konuşma konularında kendimizi geliştirmeliyiz. Konuyla ilgili eğitimler almalıyız.

3.Beden dilimizi sözlerimizle senkronize şekilde kullanmalı. Beden dilimizle olumlu ve açık mesajlar vermeliyiz.

4.Başkalarının beden dillerini doğru okumaya çalışmalı ve onlarla uyum sağlayabilmek için çaba sarfetmeliyiz.

5.Etkili dinlemeyi öğrenmeliyiz.

6.İnsanlarla empatik bağ kurmalıyız.

7.Her zaman olumlu düşünmeye özen göstermeliyiz.

8.Nezaket kurallarını öğrenmeli ve uygulamalıyız.

9.Kendimizi sunmamıza yarayacak kartvizitlerimizin, kurumumuza ait tüm basılı malzemelerin profesyonelce hazırlanmış olmasına özen göstermeliyiz.

10.Kurumumuza, pozisyonumuza ve hedeflerimize uygun giyinmeliyiz.

11.Her zaman bakımlı ve temiz görünmeliyiz.

12.Bize yakışan, bizi tamamlayan renklerde ve stilde giyinmeli, kıyafetlerimizin vücudumuza uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

13.Kişisel gelişime inanmalı ve kendimizi, sürekli eğitimler alarak, kitaplar oku**** ve bütçemiz elverdikçe seyahatler yaparak geliştirmeliyiz.

14.Ofisimizin, evimizin, kullandığımız araç ve eşyaların görüntüsüne ve bakımına özen göstermeliyiz.

15.Kendimizi sevmeli, değer vermeli ve kendimize güvenmeliyiz.

Kişisel imajın kariyer geliştirmede ve sosyal statü sahibi olma konusunda çok önemli bir yere geldiği dönemde içten dışa uzun bir yolculuğumuz olduğunu unutmamalı ve sabırla çalışmalıyız.

Yazar : Özlem Çakır

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler
keshifci
Üye

Toplam 103 yazı
09/07/2007 :  20:51:20  Alıntı
Güzel bi şekilde özetlemişsiniz öncelikle teşekkur ediyorum.. İnsanın imajını sergilemesindeki en buyuk etmenlerden biri belkide ilk başlanması gereken yer kişinin kendini tanıması , kendini sevmesi ve bunların neticesinde insanları sevmesi .. Bu işlemin başında herhangi bi pruz olursa devamının olumsuz gelişmeside o denli kaçınılmaz olacaktır.
Süleyman DÜNDAR

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Diğer
eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
09/07/2007 :  21:40:36  Alıntı
teşekkürler, çıktısını alıp saklanacak tarzda bilgiler.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
acantilsim
Üye

Toplam 158 yazı
10/07/2007 :  10:03:24  Alıntı

ben birşey merak ediyorum, takım elbise içine kısa kollu gömlek giyilir mi, giyilmez mi?
ali can

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
ddeniz1980
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
10/07/2007 :  19:09:14  Alıntı
İmaj denince akla para geliyor ama bence imaj çok para harcamadan da yapılabilir. İnsan kılık kıyafetine doğru düzgün para harcarsa, örneğin moda diye alakasız renklerde, sadece o yaz giyeceği kıyafetleri alırsa o ***lık olur, imaj falan da olmaz.

önemli olan akıllıca, her zaman giyilebilecek kıyafet almak, yerine göre kıyafet giymek.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Çevirmen
bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
26/08/2007 :  18:23:16  Alıntı
Bugün Özlem Çakır'ı NTV'de beden dili hakkında konuşulan bir programda izledim. Söylediği en güzel şeylerden birisi "değişimin içten dışarı" olacağı yönünde idi. "Siz kendiniz değişmeden görünümünüzü değiştirseniz komik duruma düşerseniz" diyor.

Ayrıca günümüzde özü sözü bir olmanın, hakiki olmanın, tutarlılığın kişisel imaj için çok önemli olduğunu da vurguladı.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
13/10/2009 :  18:00:35  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - acantilsim
ben birşey merak ediyorum, takım elbise içine kısa kollu gömlek giyilir mi, giyilmez mi?

"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
kırık funky
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
06/11/2009 :  00:04:45  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - acantilsim

:)) :)) :))
M.F.Altınçizme

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Serbest meslek

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.02 saniye.
14:59:30, 18 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım