Makrodan Mikroya Geçemedik Bir Türlü - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Makrodan Mikroya Geçemedik Bir Türlü

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
16/06/2007 :  11:06:11   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

2001 yılı sonunda yaşanan ekonomik kriz sonrası ekonomi koltuğunu bir süreliğine teslim alan Kemal Derviş öncelikli olarak istikrarı hedefleyen yapılandırma politikalarını uygulamaya başladı. Seçimlerden sonra hükümete gelen AKP hükümeti akıllı davranarak Kemal Derviş’in planlamaya aldığı uygulamaları devam ettirdi.

Peki ben bunları neden anlatıyorum?

Evet AKP akıllıca davranıp ve doğrusunu söylemek gerekirse “mali disiplin” hassasiyeti ile Kemal Derviş’in hamlelerine sahip çıktı. Ve sonuç olarak enflasyon, faiz oranları, döviz kuru seyri gibi parametrelerde düzelmeler gözlendi.

Belki hatırlarsınız, Tayyip Erdoğan iktidara geldikten sonra enflasyonun düştüğünü ancak halkın bunu cebinde hissetmediği eleştirilerine, “Bize biraz daha vakit tanıyın, halkın bu iyileşmeleri hissetmesi için biraz daha zamana ihtiyaç duyduklarını” anlatıyordu.

Ve böylece neredeyse beş yıl geçti.

Sizce sıradan vatandaş iktidarın ekonomide iddia ettiği gelişmeleri hissetti mi?

Bence hayır ve bunun somut nedenleri var tabii.

Sıradan vatandaşı en çok ilgilendiren konular ne olabilir?

Elde ettiği gelir.

Her ne kadar yurt içi hasıla gelişme gösteriyor olsa da halk bunu hissetmedi. Çünkü gelir dağılımının daha adil bir yapıya kavuştuğuna dair hiçbir belirti yok. Yani söylemeye çalıştığım şu; yurt içi gelirimiz her geçen yıl daha artıyor olabilir, ancak bu olumlu gelişimden herkes payını alamadı. Zengin daha zengin oldu, fakir daha fakir.

Sıradan vatandaşı başka ne ilgilendirir?

Kendisini ve ailesini geçindirecek bir işi olması tabii.

Peki işsizlik oranları geriledi mi? Hayır.

Kriz sonrası mali disiplini ve istikrarı yapılandırmak adına uygulamaya konulmuş olan ve her nedense hep sıradan vatandaşın üzerinde bindirilen “dolaylı” vergilerde azalma sağlandı mı? Buna da hayır.

Şimdi tekrar düşünün.

Başbakan’ın birkaç yıl önce daha fazla zaman istemesine rağmen, işsizlik oranı düşmemiş, gelir dağılımı daha adil hale gelmemiş, vatandaşın üzerindeki vergi yükü kalkmamış.

Peki neden?

AKP hükümeti yıllar önce Kemal Derviş’in kriz sonrası durumda ekonomik istikrarı yapılandırmak adına uygulamaya koyduklarını halen devam ettirmekte.

Ancak, makroekonomik düzeyden mikroekonomik düzeye inemedi AKP bir türlü.

Eğer bunu yapabilselerdi, daha adil bir gelir dağılımının olduğu, işsiz sayısının daha az olduğu bir ülkeye sahip olacaktık.

Bunları yapabilmek için gerçek alt yapı projelerinin hayata geçirilmesi gerekir.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın gururla anlattığı ve sanıyorum tek bildiği konu olan “mali disiplin” kavramının ötesine geçebilirdik.

Alt yapı hamleleri olmadan, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeden, çiftçiyi subvanse etmeden, vatandaşın sırtındaki ağır dolaylı vergi yükünü azaltmadan ülkeyi düzlüğe çıkarmak çok zor.

Dışardan gelen sıcak para ile ancak makroekonomik parametreleri cilala**** olduğundan daha iyi gösterirsiniz o kadar.

Bahadır Akar, (11/6/2007)

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.33 saniye.
21:50:49, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım