Üzeyir Garih - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Üzeyir Garih

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
26/08/2001 :  01:10:48   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

ÜZEYİR GARİH

Bu ülke gerçek kuzeylerinden birisini kaybetti!...

Duyunca beynimden vurulmuşa döndüm, inanamadım. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

Bu ülke bir beyin kaybetti...

Telafisi çok zor, belki de ona ve onun yol gösteren düşüncelerine en çok ihtiyaç duyduğumuz bir anda onu bizden aldılar....

Epeydir forumda değişimi, ülke olarak neleri yanlış yaptığımızı, dünyada neler olduğunu, küreselleşmeyi, farkı nasıl yaratabileceğimizi tartışıyor, çözüm yolları arıyoruz. Şahsen tanıdığım ve çok faydalandığım için gurur duyduğum o müstesna insan kendisini bu yola adamıştı. Bütün umutsuzlukların içinde, karanlıkta aydınlığa giden yolu görebilen bir aydındı. Hep eğitim üzerine duruyor, eğitimsizliğin bir toplumun nasıl sonunu hazırlayacağını anlatıyordu... Ve kendi sonunu da eğitimsizliğin yarattığı bir "ürün" vicdansızca hazırladı...Kabullenmek çok zor ama basit bir maddi çıkar için böylesine değerli bir insan hayatı sona erdirildi...

Bu ülke çok şey kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor...

Üzeyir Garih, aynı Özdemir Sabancı gibi Türkiye'de müteşebbisliğin en önemli temsilcilerinden biriydi. Biri bu toplumun değerleri yükleyemediği bir zavallı, diğeri ise bir örgüt tarafından amaçsız bir idealle katledildi. Bence ikisinin arasında hiçbir fark yok.

Eğitimsizliğimiz vizyonsuz insanlar topluluğunu arttırdıkça bu benzer olayların sonu gelmeyecektir.

Türkiye insanları seven ve bütün hayatını insanları sevme felsefesi üzerine kuran bir değeri kaybetti...

Sayın Garih , düşünceleriniz beynimize işlendi, benim gibi yüzlerce insanı etkilediniz, bu ülke ve bu gençlik size minnettar...Umarım gelecekte sizleri mahcup etmeyiz...

Saygılarımla,

Akın Arslan

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
M. Orhun Eskici

Yazar

Toplam 175 yazı
26/08/2001 :  01:59:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili Akın,

Söylediklerinin belki eksiği var, fazlası yok.

Üzeyir Bey Türkiye için gerçekten çok önemli bir değerdi. Sadece işadamı kişiliğiyle değil, eğitim sevdalısı olmasının ötesinde özel hayatında da çok hassas, insan ilişkilerinde son derece saygılı ve zarif bir insandı. Karşısındaki insana son derece önem verir, ufak büyük kim olursa olsun dikkatle gözlerinin içine bakar ve bütün dikkatini ona verirdi.

Sadece öğreten değil, aynı zamanda da her an öğrenen bir insandı. Ben de kendisinden, konuşmalarından, kitaplarından, yazılarından çok şey öğrendim.

Gerçekten bizim için çok büyük bir kayıp. Toprağı bol olsun, huzur içinde uyusun.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ekonomist
İsmail
Yazar

Toplam 81 yazı
15/09/2001 :  17:45:16  Alıntı

Üzeyir Garih imzası ile 1988 yılında Haftalık Ekonomik Bülten gazetesinde tanışmıştım.O dönem kendi alanında bir boşluğu dolduran bu gazete, 2.sahifesini Profeyonellere ayırmıştı.Sık sık üzeyir Garih'in yazılarını okurdum.Okuyucu olarak devam eden bu süreç,sonraki yıllarda değişik toplantılarda dinleme imkanı da verdi.
Üzeyir Garih'in Kişiliği ve düşünceleri ile yaptıklarını yorumladığımda şunu anlıyorum:
- İyi bir eğitim almıştı.Teknik eğitiminin yanısıra, sosyal olayları da öğrenen ve sentezleyen bir yapısı vardı.
- Çalışmaya ve üretmeye her anlamda inanmış ve gereği için geniş yelpazede derin bir entellektüel birikim sahibiydi.
-Başarının bir sonuç olduğuna ve tesadüfen olamayacağına ve tanımlı davranışlar bütünü olduğuna,ifade yerindeyse sosyal matemetik diyebileceğimiz bir yaklaşımla pratiğe
dökmüştü.
-Toplumun var olan ortak değerlerine,inançlarına son derece saygılı ve tolereliydi.Tevrat'ın yanında Kuran'ıda okuyan ve değerlendiren bir aydındı.
-Uzlaşmacı ve farklılıkları peşinen kabullenip ortak çözüm arayan iletişim gücü ile zor olanı başarmıştı.
-Ön yargıyı minimize eden tutumları ile sosyal barışa katkısı olmuştu.Belki aydınımızın
önemsemesi gereken en önemli özelliği buydu.
-Girişimci olmanın ötesinde,bunu kurumsallaştıracak yöntemleri yaşa**** öğretiyordu.
Böyle menfur bir saldırıya kurba gitmesi üzücüdür.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İnş.Yük.Müh.
ahmet73
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
29/09/2001 :  10:28:14  Alıntı

Allah rahmet eylesin.

Yaptığı işlerle her zaman örnek alınması gereken biriydi.

Yerleşim : / İzmir  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.94 saniye.
23:04:12, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım