Özelleştirme Elektrik Üretimini Azalttı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Özelleştirme Elektrik Üretimini Azalttı

cikimiki
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
12/04/2007 :  11:50:07 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Özelleştirme politikalarıyla beraber elektrik enerjisi üretimi ivme kaybetti. MMO yaptığı açıklamada, enerji sektöründe kamunun öncü rol üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Emin Koramaz, Türkiye Elektrik Kurumu'nun faaliyet gösterdiği 20 yıllık süre içerisinde elektrik enerjisi üretimi 1970'e göre 7,2 kat artarken, özelleştirme ve serbestleştirme uygulamalarının yoğunlaştığı 1990'dan bugüne elektrik üretimi ancak 2,8 kat artış gösterebildiğini kaydederek, "Bu durum, enerjide kamu örgütlenmesi, kamu planlaması ve kamusal üretimin önemine işaret etmektedir" dedi.

"Enerji üretimi basit bir piyasa faaliyeti olarak görülüyor"
Koramaz "Enerji Verimliliği Haftası" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, enerji verimliliğinin sanayiden ulaşıma, kamu ve toplum açısından bütünlüklü olarak uygulanması gerekliliğine işaret etti. Uygulanan politikalarla Türkiye'nin elektriği en pahalıya tüketen ülkelerden biri haline geldiğini belirten Koramaz, bugünkü sorunların temelinde, kamusal bir hizmet olan enerji üretiminin basit bir piyasa faaliyeti olarak görülmesi ve stratejik bir planlama anlayışının bulunmamasının yattığının altını çizdi.

"Kamu öncü bir rol üstlenmeli"
Koramaz, enerji verimliliği için yapılması gerekenleri ise özetle şöyle sıraladı:

"- Yerli, yeni ve yenilenebilir enerjiye yönelim geliştirilmeli, enerji verimliliği ile enerji tasarrufuna yönelik toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla basılı ve görsel kitle iletişim araçlarından yayınlar yapılmalı, etkinlikler artırılmalıdır.
- Sanayi, konut, ulaşım-ulaştırma, elektrik üretim iletim ve dağıtımı sektörleri enerji verimliliğinin öncelikli alanları arasında sayılmalı ve kamu öncü bir rol üstlenmelidir.
- Enerji sektörünün özellikle arz politikalarında enerji verimliliğine özel bir yer verilmelidir.
- Büyük ölçekli kamu kuruluşlarından başlanarak enerji tüketimi azaltma hedefleri belirlenmelidir.
- Kamu İhale Kanunu'nda akreditasyon sonucu sıralamanın ve ömür boyu enerji tüketimi masraflarını fiyatla birlikte değerlendirecek bir sistem için değişiklik yapılmalıdır.
- Kamu sektörü binalarının iyileştirilmesi ve verimli taşıt satın alınması için bütçe tahsis edilmeli ve bir program yapılmalıdır.
- Belediyelerle ilgili bir yasal düzenleme yapılarak; sorumluk ve yetkiler tekrar belirlenmeli ve gelişmeler merkezi idarelerce izlenmelidir.
- Mevcut kamu yatırımlarında enerji verimliliğini öngören teknolojik yenilenme sağlanmalıdır.
- Enerji Verimliliği Yasası etkin bir şekilde uygulanmalı, enerji verimliliğini sağlayıcı politika ve zorunlu ölçütler ivedilikle uygulamaya sokulmalıdır."
501 cag's

Yerleşim : Türkiye / Bolu  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1 saniye.
02:22:19, 4 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım