Fon Stopaj Kesintisi? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Fon Stopaj Kesintisi?

ekartal1903
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
22/03/2007 :  20:27:58 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

herkese merhabalar bankacılık konusunda biraz bilgiye ihtiyacım var yatırım fonlarıyla ilgilenenleriniz varsa b tipi likit fonlarda fon bozduğunuz zaman bir kesinti oluyor bu vergi ama belli bir rakam yok hep değişken hesaplayınca belli bir oranada gelmiyor stopaj neye göre belirlenir?

Yerleşim : Türkiye / Hatay İskenderun  |  Meslek : İletişimci
Harpacı
Üye

Toplam 285 yazı
22/03/2007 :  22:37:50  Alıntı
Yerli yatırımcıların hisse senetlerinde elde ettiği karın %10 u (karın yüzde onu)stopaj olarak kesilir. Sanıyorum fonlar da böyle.
Yabancı yatırımcıdan bu kesilmez. Onlara ne kadar kar ederse etsin vergi yok onlara.
Soygun onlara serbest hatta teşvik ediliyor.
Onun içindir ki bugün İMKB nin %80 i yabancı yatırımcıların eline geçmiştir.
Peki Çanakkale geçilmez değil de, geçilir olsaydı ve işgal edilen bir ülke olmuş olsaydık, yabancı sermaye nekadar paya sahip olurdu? Türk insanının alın teri alkışlarla, madalyalarla yabancı ülkelere bukadar akarmıydı ki?
Zaten işgali ne için yapmak istiyorlardı ki?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
ekartal1903
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
23/03/2007 :  10:12:24  Alıntı
merhaba %10 konusunda haklısınız kanunda geçen de bu fakat kesintiler kesinlikle bu orana denk gelmiyor farklı bazı değişkenlerde var sanırım epey kafa yormama rağmen hesap mantığını bir türlü cözemedim

Yerleşim : Türkiye / Hatay İskenderun  |  Meslek : İletişimci
pozitifsmmm
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
28/03/2007 :  11:50:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

merhaba arkadaslar bir uzman olarak sizi bu konuda aytınlatıcı bılgı vermek ıstıyorum bılıyorum kafanız karısık ve haklısınızda.

Sermaye Piyasası Kanunu’na göre kurulan menkul kıymetler yatırım fonları (A ve B Tipi) (borsa yatırım fonları ile konut finansman fonları ve varlık finansman fonları dahil) ile menkul kıymetler yatırım ortalıklarının (A Ve B Tipi) portföy işletmeciliği kazançları üzerinden stopaj oranı 1 Ekim 2006 tarihine kadar %10 olarak belirlendi. 1 Ekim 2006 Tarihinden itibaren ise % 0 (Sıfır) olarak belirlendi. Böylelikle yatırım fon ve ortaklıkları muhasebe programlarında portföy işletmeciliği kazançları üzerinden vergi karşılığı hesabını yaparlarken 3 Türlü parametre oluşturmuş olacaklar. 1 Ocakla 23 Temmuz Arasında %15 , 23 Temmuzla 1 Ekim arasında %10 ve 1 Ekim 31.Aralık arasında % 0 (Sıfır) olacak.

Bu arada Menkul kıymet Yatırım Fonları katılma belgelerinin ilgili olduğu fona iadesinden elde edilen gelirler ile Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıklarının hisse senetlerinin alım satımı gelirleri de stopaja tabi oldu. 5527 sayılı Kanunla, Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının altıncı paragrafında yapılan değişiklikle, 1. Ekim 2006 tarihinden itibaren Sermaye Piyasası Kanununa göre kurulan menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgelerinin ilgili olduğu fona iadesi ve menkul kıymetler yatırım ortaklıklarının hisse senetlerinin alım satımı gelirlerine %10 stopaj uygulanacak. Daha önce bu vergilendirme işlemi yatırım fon ve ortaklığı bünyesinde yapılıyordu. Şimdi ise yatırımcı adına vergi kesilecek ve yatırımcı adına vergi idaresine yatırılacak. Konuyla ilgili olarak Yabancı yatırımcılara ise stopaj oranı % 0 (Sıfır) olarak uygulanacak. Ayrıca şu hususu da belirtelim “Sürekli olarak portföyünün en az % 51’i İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören hisse senetlerinden oluşan yatırım fonlarının bir yıldan fazla süreyle elde tutulan katılma belgelerinin elden çıkarılması sonucunda elde edilen gelirler stopaj kapsamı dışındadır ”.( G.V.K 258 Genel Tebliği, Resmi Gazete, 30.09.2006 No 26306).

Görüldüğü üzere Sermaye Piyasası kurumlarının ve araçlarının vergilendirilmesinde bir yıl içerisinde çok çeşitli değişiklikler yapılmış olup, bu değişiklikler neticesinde hem bu piyasalarda faaliyet gösteren kurumların (Banka, Aracı Kurum, Yatırım Ortaklıkları, Yatırım Fonları) ve hem de bu piyasalara yazılım hizmeti veren yazılım firmalarının ve haliyle de yatırımcıların kafası çok karışmıştır.

www.pozitifsmmm.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.61 saniye.
18:26:41, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım