Çağdaş Yönetim Teknikleri Hakkında - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Çağdaş Yönetim Teknikleri Hakkında

aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
03/08/2001 :  11:17:20 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

(ALINTI)

- Yanıma güvendiğim bir avcı aldım. Makinamın 10 m. kadar önüne bir çizgi çizdim. Avcıya, ben film çekerken herhangi bir hayvan bu çizgiyi geçme teşebbüsünde bulunursa derhal vur dedim.

Arkadaşları şaşırmışlar ve hep bir ağızdan;

- Ya avcı vurmasaydı, insan böyle tehlikeli bir işe nasıl cesaret gösterebilir?
Mr. Eastman gülmüş:

- Dostlarım demiş, hayatta başarılı olmak istiyorsanız, yanınızda çalıştırdığınız insanlara güvenmeyi öğrenmelisiniz.

(N. Osmay, İnsan Mühendisliği, sh. 266).

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : BÜRO İŞLEM SORUMLUSU
aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
03/08/2001 :  11:34:00  Alıntı

* 1905 Yıllarında Amerika'da Andrew Carnegie adında bir çelik bir çelik kralı vardı. İnsanları maharetle çalıştırmasını bilen ve ilk kez "Kral" ünvanıyla anılan en büyük sanayicilerden biriydi. (Zira o zamana kadar kral ailelerinden başkasına kral denmiyordu.) Bu kişi, öldüğünde mezar taşına, şöyle yazılmasını istemişti: "Burada kendisinden daha çok çalışkan ve zeki insanları çalıştırmasını bilen bir adam yatıyor." Binlerce insanı maiyetinde başarıyla çalıştırmış, herbirinde üstün çalışma arzusu uyandırmış, iş yaptırmış ve süper başarı sağlamıştı.
Biz de, işyerlerimizde işçilerimizin (insanımızın) çalışmadığından yakınırız. Oysa Almanlar diyorlar ki, "Sizin işçileriniz, diğer memleketlerin işçilerinden daha kabiliyetli, ama siz ÇALIŞTIRAMIYORSUNUZ, KABAHAT ONLARIN BAŞINDAKİLERDEDİR."

(N. Osmay, İnsan Mühendisliği, sh. 56).

aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
03/08/2001 :  11:43:01  Alıntı

* Amerika'da ünlü işadamı Rockfeller, mevzuata aykırı bazı işlemlerden ötürü mali cezaya maruz kalınca, yakınları "Şirkete iyi bir hukukçu alıp, bu hataları yapmayalım ve ceza ödemeyelim" demişler. Rockfeller de ünlü bir avukatı hukuk danışmanı olarak almış. Fakat bir yıl sonra, herşey mevzuata uygun yapılmış ama şirketin Karı azalmış. Rockfeller de hukuk danışmanının görevine son vermiş.

aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
03/08/2001 :  11:58:35  Alıntı

* Bir yönetici, 3 yıldır zarar eden bir kuruluşun başına getirilir. Çalışanlar, yeni yöneticinin, zararı kapatmak için kendilerine az maaş vereceğinden korkarlar.
Yeni yönetici ise tersini yapar. Personelini toplar plan ve projelerini anlattıktan sonra kendilerine sorar."İçinizde en yüksek ücreti alan kim?" Biri, korkarak kalkar ve "Ben der, ayda 3 bin mark alıyorum "Yönetici personeline döner ve "Korktuğunuz şey olmayacak. Amacım ücretlerinizi kısmak değil, herkesin ayda 3 bin mark alamasını sağlamaktır. Eğer ücretleriniz yükselmezse, suçu kimsede değil, kendinizde arayın." der. Bu güzel ve samimi sözleri duyan personel, o yıl kurumun zararını kapatır ve hakettikleri maaşı da alırlar. Sonuçta herkes kazanır.

aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
03/08/2001 :  17:52:12  Alıntı

* “Neden Amerikalılar bu kadar ileri? ABD’yi güçlü kılan temel unsur nedir?”
Bu sorunun cevabını ABD’nde 1990 yılında Memphis’de Belediyece yapılan toplantıda öğrendim. Toplantı ve tören salonu en ince ayrıntısına kadar planlanmıştı. Herkesin oturacağı yer belirlenmiş ve koltuklarda adları yazılıydı. Salonda en küçük bir karışıklık yoktu. Toplantı başlamadan önce belli bir saatte salonda toplandık. Her şey tam olarak planlandığı ve önceden ilan edildiği gibi zamanında başladı ve bitti. Bana da iki buçuk dakikalık konuşma süresi verilmişti. Ben ve diğer konuşmacılar, bize verilen süre kadar konuştuk ve toplantı ilan edilen dakikada bitti. İşte ABD bu. ABD’yi güçlü kılan temel unsur her şeyden önce bu ciddiyet ve bu üstün yönetim bilgisi ve bilinci.

Bizde ne yazık ki, bir toplantının ilan edilen zamanda başlaması beklenmeyen bir durumdur. Hele ilan edilen zamanda bitmesi hiç mümkün değildir. Biz ne zaman çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkacağız? Zamanımızı iyi hesaplayıp değerlendirmeyi öğrendiğimiz zaman. Toplantıları zamanında başlatıp disiplinli bir şekilde yönetip zamanında bitirdiğimiz zaman, çağdaşlığın kapısını açan altın anahtarın “yönetim bilimi” olduğunu öğrendiğimiz zaman. (Namık Kemal Zeybek, Türk Olmak, Ocak Yay. Ank. 1997, s. 323).

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
03/08/2001 :  22:12:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Aynur Hanım Merhaba,

Öncelikle bu yaz donemindeki genel durgunlukta göstermekte olduğunuz performans için sizi tebrik etmek isterim. Bence Nüvit OSMAY'ı çok iyi tespit etmişsiniz. Hakikaten "İnsan Mühendisliği" adlı kitabı baştan sona derslerle dolu bir başvuru kitabı. Her seviyede herkesin alabileceği onlarca ders var.

Ben size çok faydalı olabileceğini değerlendirdiğim 3 kitap önereceğim.
Her ikisi de MESS yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırıldı.

HARVARD BUSINESS REVIEW - BİLGİ YÖNETİMİ

Bilgi merkezli ekonomide ayakta kalabilmek ve gelişebilmek, her şeyden önce bilgi ve enformasyonu yönetebilmeyi gerektiriyor. Bu gereklilik ise, şirket ve kuruluşları, "bilgi yaratan şirket, öğrenen örgüt, profesyonel zekayı yöneten şirket, beyninin bütün potansiyellerinden yararlanan şirket" gibi yeni kavramlarla tanıştırıyor. Dünya çapında etkili olmuş yazarların kaleme aldıkları, Harvard Business Review'de yer almış sekiz makaleden oluşan "Bilgi Yönetimi", okura bütün bu konularda zengin bir bilgi birikimi ve deneyim sunmaktadır.

HARVARD BUSINESS REVİEW - İNSANLARI YÖNETMEK

Harvard Business Review Dergisinden Seçmeler Dizisinin altıncı kitabı olarak yayımladığımız "İnsanları Yönetmek", iş yönetimiyle ilgili olarak günümüzde önem kazanan yeni eğilimleri içeren sekiz makaleden oluşuyor.

Konularının uzmanı akademisyenler ve deneyimli yöneticiler tarafından kaleme alınan seçkin makaleler; şirket kültürünü değiştirme, yöneticilerinin beklentilerinin profesyonellerin performansı üzerindeki etkileri, ücret konusunda efsaneler ve tavsiyeler, yetkilendirmenin sınırları, farklılıkları yönetmek, çalışma yerini ve biçimini değiştirmek, çalışanların normalin altında başarı göstermesinin nedenleri, çalışanları "niçin" öyle yapacakları konusunda ikna sanatı konularında yöneticileri yeni düşünce biçimlerine sürüklüyor. "İnsanları Yönetmek", yöneticileri "yüksek performansa liderlik etme" özlemlerinin gerçekleşmesine ***ürecek, örnek olaylarla zenginleştirilmiş bilimsel dayanağı olan tavsiyeler sunuyor.

METAFOR

Yönetim ve Örgüt Teorilerinde Metafor kitabında Gareth Morgan en son teori ve trendlerin etkisi altında bocalamak yerine, yöneticilere kendi görüşlerini geliştirip, izleyecek bir yetenekte olabilmelerinin sırlarını sunmaktadır. Tüm yönetim teorilerinin birer metafordan ibaret olduğundan yola çıkan Gareth Morgan, direksiyon başındakilere öğütler veriyor…

"Yönetimde Tek Doğru Yok!"
"Yaşamın her alanında etkin yöneticiler ve meslek insanları, örgütlenmeye veya yönetmeye giriştikleri durumları "okuma" sanatını kazanmak zorundadırlar. Usta liderler ve yöneticiler, kafalarında oluşturdukları çeşitli senaryolarla durumları, okuma ve böylece edinilen anlayışlara uygun görülen eylemleri başlatma becerisini geliştirirler." sözleriyle yöneticilere seslenen yazar, örgüt yaşamındaki karmaşıklığın üstesinden gelmeye son derece uygun düşen bir düşünce tarzı ve örgütsel sorunları anlayıp çözmenin daha etkili yollarını yaratmak için metaforlardan yararlanma olanakları sunuyor.

Başarılar dilerim.

Güzel Günlere,

Akın Arslan

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
aynur çamlı
Yazar

Toplam 119 yazı
10/08/2001 :  09:55:37  Alıntı

Merhaba Akın bey,

Vermiş olduğunuz bilgiler ve kitap isimleri için, teşekkür ederim. En kısa sürede temin edip okuyacağım.

Yine çok beğendiğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

İYİ BİR AMİR OLMAK:

ABD’nde bir personel grubu, 1.000.000. işçi ve memurla mülakat yaparak, onlara, amirlerinden ne beklediklerini ve nasıl bir amir istediklerini sormuşlar; alınan cevapları da 11 madde halinde toplamışlardır:

1. Ben, kendisi için çalışmamı isteyen bir amir isterim.

2. Yeni işime alışmamda bana yardım edecek bir amir isterim.

3. Bana işimi anlatan, benden beklenenin, yetki ve sorumluluklarımın ne olduğunu bildiren bir amir isterim.

4. Arada sırada bana nasıl iş yaptığımı (iyi veya kötü) söyleyen ve işimi daha iyi nasıl yapabileceğimi gösteren amir isterim.

5. Benim bütün kabiliyetimle ve ileride ne olabileceğimle ilgilenen bir amir isterim.

6. Benimle ve problemlerimle ilgilenen bir amir isterim.

7. İşi kolaylaştırmak ve geliştirmek için benim de fikirlerimi soran bir amir isterim.

8. Aynı işe karşılık aynı parayı veren, hizmetle/üretimle ilgilenen ve icabında arttırabilen bir amir isterim.

9. Haklı olduğum zaman beni destekleyecek bir amir isterim.

10. Beni ilgilendiren değişiklikleri bana önceden haber veren bir amir isterim.

11. Bana şahsen inanan ve güvenen bir amir isterim.

BÖYLE BİR AMİR İÇİN HEPİMİZ ÇALIŞIRIZ.

(N. Osmay, İnsan Mühendisliği,)

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.66 saniye.
20:12:52, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım