Bir Marka Kuracağım Ama Yardıma İhtiyacım Var - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bir Marka Kuracağım Ama Yardıma İhtiyacım Var

alexandria
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
25/03/2010 :  11:08:37 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba

Ben bir süredir bir tekstil firmasında marka danışmanlığı yapıyorum ve artık kendi markamı oluşturmak istiyorum. bir bayan giyim markası. şimdiye dek tasarımlarım çok ilgi gördü. potansiyel kitleyi belirledim, konsepti oturttum. bayanlar için bir ihtiyacı giderecek nitelikte. ama ben imalat aşamasında bulunmadım. şimdi bunun gibi kendi tasarımları dikip satacağım bir mağaza\butik için bir atolye kurmam lazım. işe ufaktan başlamak için neler gerekiyor hiç bilmiyorum. firma kurma-atolye ve mağaza kiralama, marka oluşturma, satış stratejiler, hedef kitle gibi konuşarda oldukça deneyimliyim. bu meselelerde hiç sıkıntı yok. benim işten anlamadığım kısım imalat. kaç tane terzi modelist lazım, kaç makine gerekir ne makineleri gerekir ve bu makineler ne kadadır?
bir de hedef kitle A, A+. yani ortalama bir iş değil ortalamanın üstünde bir iş çıkarmam gerekiyor.

bu işe ayırdığım 30-50 bin arası bir bütçem de var. işe çok büyük başlamadan nasıl kotarırım fikirlerinizi paylaşırsanız inanın çok minnettar olurum.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
oscar70
Yeni Üye

Toplam 40 yazı
25/03/2010 :  23:50:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
şayet modellerini kendin çıkarabiliyorsan .. gerisi imalatçı bulmakta .. müşteri portföyün varmı yaptığın ürünleri satmak için ? markan ne olacak ? ürün yurtdışındamı satılacak tr demi ?

bende tekstilciyim .. dilersen ekle konuşalım ..

dodgesk@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Hazır giyim
oZe
Üye

Toplam 239 yazı
26/03/2010 :  13:47:44  Alıntı
markanızın adı ne
Kitap okuma,Hayal kur!

Yerleşim : Türkiye / Giresun  |  Meslek : Öğrenci
seda özkan
Yeni Üye

Toplam 88 yazı
26/03/2010 :  17:25:54  Alıntı

merhabalar
öncelikle başarılar.benimde bir yakınım 3 tane triko makine verecek. sizin gibi marka oluşturmak çok isterdim ama sizin kadar tecrübem yok tabii. ama inşallah siz çok başarılı olursunuz iyi şanslar.

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Muhasebe
meharis
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
26/03/2010 :  20:22:58  Alıntı
Merhaba

Ben uzun yıllar markalarda pazarlama yöneticiliği yaptım ,işletme mezunuyum eğitimimde bu kounda .Çalıştığım markalarda Tommy Hilfiger ,Camper,Chevignon ,Naf Naf,Thing Ping gibi iyi markalardı .Artık kendi işimi yapıyorum . Uzakdoğudan ithalat . abiye kumaş getiriyorum .

Şİmdi ,önce şunu bilin .Yaptığınız kreasyon ne kadar iyi olursa olsun ,eğer hazır müşteriniz yoksa başarılı olamazsınız .Kendiniz bir koleksiyon yapabiliyorsanız 10 parça 15 parça ..önce bunu hazırlayın ,sonra ya siz yada bu işi becerebilecek biri ,potansiyel müşterilere gitsin sipariş toplasın .Kafanıza beğeninize göre değilde ,talep e göre mal üretin .Bunu oluşturduktan sonra ,sadece aldığınız sipariş kadar mal diktirin ,bu aşamada da pek çok atölye adetleri yeterli bulmayacaktır.buda ayrı bir dert. Ve sakın yüksek kiralı yada maaşlı bir düzene baştan geçerek sabit masraflarınızı arttırmayın .Mümkün olduğunca az para harcayın .neticede siz kaliteli ve güzel birşeyler yaparsanız müşteri nerde olduğunuza bakmaz alır . zaten bu aşamada kimse sizin ayağınıza gelmez . siz gideceksiniz.

Şİmdilik bu kadar umarım yönlendirici ve ufuk açıcı olur ..

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
alexandria
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
27/03/2010 :  11:46:37  Alıntı
herkese çok teşekkürler. evvela kıyafetler tr de. yurt dışı değil. markamın ismini henüz vermiyeyim, bakarsınız batırırım rezil olmayayım :) ikincisi de kendi koleksiyonum 10 15 parçadan daha fazla da olur bunu yapabilirim. müşteri getirme işi bana ait. bende imalatçı kafasından çok pazarlama kafası var zaten. tamamen de talebe göre mal üreteceğim iş tutana kadar. sonra yavaş yavaş belki bir kaç modelde farklılaşıp kendi çizgimi duyuracağım. müşterinin ayağı alıştığı zaman. bu atolyeler siparişi az bulursa ve dikmezse diye kendime bir ufak ekip oluşturmak istiyorum. sizce bu akıllıca olur mu? bir de dikiş çok mühim iyi bir iş çıkmazı lazım her atolyeye güvenip diktiremeyebilirim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
meharis
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
27/03/2010 :  12:32:01  Alıntı
Sanıyorum ki ,koleksiyonunu hazırlamak için bir model atölyen var ,hoş daha abiyemi ,spormu ne tarzın var onu yazmamışsın ama ,o model atölyene bir iki makina ilavesi ve personelle belli bir sayının altında kalan ,ağır işçilikli mallarını kendin dikebilirsin ,atölyelerin nazını çekmezsin ama bu seferde personelin nazı karşına çıkcak şimdiden haberin olsun .Ayrıca söylememe gerek yok aslında ama ,bnc modellerin kesimlerini kendin yap ,sadece dikişe dışarı çıkar ,sonra gene kalite kontrol ve temizliğinide kendin yap ,ütü paket için dışarı yolla . yani işin bence ana kalbi kesim ve kalite kontrol mutlaka sende kalsın .Atölyede oluşturacaksan unutmaman gerek en önemli şey ,kira ,ssk ,vergi personel maaşı ,beklemez ..yani bunlar nkit giderlerin ,bir işletmenin başarısı nakit giderlerini uzun dönemde karşılamasına bağlı türkiyede ,kendinde bu gücü görüyorsan sorun yok .

Çünkü kumaş yardımcı malzeme vs vs vadeli alınabiliyor .Bence felsefen şu olsun . Az adet(hammallık yapma gerek yok ) ,çok kaliteli mal (farkın bu olsun kimse kulp bulmasın) ,ağır ve işçilikli modeller(diğerlerinin yapmaya cesaret edemediği yada üşendiği tarz). doğru fiyatlandırma ( ne çok ucuz nede havaya girip çok pahalı) .

hakank
Üye

Toplam 284 yazı
28/03/2010 :  13:56:31  Alıntı
sevgili kardeşim,
İşin pazarlama tarafında varsın ama üretim tarafında yoksan boşver başka işler yap. Ne işin var sevgili kardeşim, mağaza açacaksın, üretim yapacaksın, bir de bunları satmaya çalışacaksın, elbette elinde yüzbinlerce doların olsa dene tabi, 40-50 bin liraya bu işler dönmez. Marka falan oluşturamazsın. Hayale kapılmliyorsun. Madem tasarımların beğeniliyor, dizayn ofis olarak çalış, kolleksiyonlarını markalara satmaya çalış, Bir atölye ile çalışırsın kolleksiyonların için. fazlada masrafa girmeszsin. Madem çevrende sağlam, hiç uğraşma mağazacılıkla falan. Elindeki para ancak o sektörde piç olur. Bilmem kaç yılda arttırmışsındır o parayı. O para ne tasarımların için kumaş dokutmaya yeter ne modelhane kurmaya ne de bunları pazarlamaya. Niyetim vallahi keyfini kaçırmak değil. Ya da başaramazsın demek değil. Eminip yeterli paran olsa başarırsın. Fakat o kadar parayla ilk siparişinde gümlersin. etme yazıktır o birikimine.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Ticaret
mrest85
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
19/10/2010 :  15:14:48  Alıntı
bence üretim aşaması kadar önemlı dıger bı faktor reklam ve markadır ılk basta soylenısı okunusu her bakımdan esteteık bı ısım bulmalısın sonra yavastan o ısmı tantmaya baslaman gerek yanı reklamını yapıcaksın bu reklamın cok guzel etkılerı olmakta satıs asamasında tabıkı bunları yaparken kalıtelı ve ozgun bı koleksıyon yaratman gerek

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.05 saniye.
13:21:59, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım