Sizce Hesabım Dogrumu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Sizce Hesabım Dogrumu

NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
14/03/2010 :  15:40:01 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Barınaklar:
Besi ahırı 200 başlık
depo:3000m3
=150,000TL
Besi hayvanları
200 adet buzagı simental 900 tlden=180,000 TL
Yem:
yonca,saman,ciğ,mısır sılaj(1,200 ton) kendim üretecegim masraflar=15,000
kesif yem:fiyat tam olarak bilmıyorum ama 60krs/1kg sanırım
200 ton=120,000 TL
Arsa:
160,000m2
40,000m2
kendimin war
50 bin TL genel masraf.
Toplam Giderler=515,000TL

Besi sonundaki tosunların canlı agırlıgı hedef:
600 kg %60 et =360kg
360*15=5400TL
200Baş*4950=1,080,000TL
Brüt Gelir=565,000TL
100,000 TL Görünmez masraf olarak saysak
565,000-100,000=465,000TL

Bu hesaba göre yanlıs hesapmı dogru hesapmı degerlendirebilirmsiniz ?

Benim hesapladıgım proje böyle eger dogruluk payı warsa bu sene icinde bu işe girecegim.

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Öğrenci
NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
15/03/2010 :  16:11:57  Alıntı
cewap beklıyorum ayrıca simental fiyatları nedir 5-6 aylık?

ercanbilent
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
16/03/2010 :  01:31:03  Alıntı
Şimdi öncelikle sunu soliim hayvancılık hakkında senin kadar bilgim olmayabilir.. bende senin gibi çiftlik kurmayı düşünmüştüm öğrencilik yıllarımda.. bi arkadasım çiftlik yaptırıyor 100 başlık hemde seninki gibi 200lük deil.. daha makinelerini almadan kaba inşaatı 300bin tl ye mal oldu.. genel masrafına 50 binlira koymussun bu sanırım çevre düzenlemesi ıvır zıvır için ama alet edevat takım taklavat işine girdiin zaman 50binlirayla kalkamayabilirsin bugun yola bi mıcır attırmak bile yolun uzunluguna gore 3-5bin liraya mal oluo... birda görünmez masrafa 100bin demişsin.. senin 200 baş hayvanı idare edebilmen imkansız en az 3-4 tane çoban artı köpek beslemen gerek :) bi akrabamızda 8 tane sivas kangal köpek var hayvancılıkla ugrasıo sadece köpeklerin aylık gideri 2000lira :) köpek deyip geçme.. e bide senin yediklerin var ... bi de son olarak buzagılara 900 az gibi... daha iyi araştırırsın inş. takip edicem .. başarılar
CeSaReT!!

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Serbest meslek
kurdoglu
Üye

Toplam 329 yazı
16/03/2010 :  11:28:29  Alıntı

hesap aşagı yukarı aynı gibi..yanlız
1-canlı 600 kg hayvan simentalde 2 yıl beklemen lazım
2 simental erkek danalar 1500-2000 civarında..
bence süt inekciliginden başla....erkek dana sıkıntılı fiyatlar cok yüksek..
bak...
100 inek *4000 liradan 400,000 tl eder..25 kg süt verseler...gunluk 2,5 ton sut eder sut en az 0,75 etse gunluk 1875 lr gelirin olur...100 inekten 90 dana alsan.. erkekleri buyutup satsan sana yeter...gunluk geliri olan işe bak derim...

Yerleşim : Türkiye / Tr  |  Meslek : Serbest meslek
NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
16/03/2010 :  15:34:29  Alıntı
kurdoglu iyi güzel söylüyosunda sütü kime satacam alanı olur almayanı olur + 25 lt günlük her zaman wermeye bilir 25 litre icinde kg yem yiyor süt besiciligi daha masraflı

ercanbilent;
ayriyetten 100 başlık besi ahırı 300 bin tl tuttu demissin modern bi tesismi kuruyodu acaba arkadasın ?
bence cok abartılı hemde cok fazla + 8-9 tane köpegi ben ne yapcam? 1 tane yeter
+ 4-5 coban demissin. ben we ortagım 1 kiside eleman 3 eder

yinede yorumun icin saolda cok abartılı be kardeş ben plaza kurmuyorumki ahır kuruyorum :)

NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
16/03/2010 :  15:39:41  Alıntı
et besiciliginde mısır sılaj we yonca kendim ekecegim.
net gelirin yani karımın en az 300,000 TL olması lazım mumkunmu ?
200 tosun simental 600 kg oldugu taktirde
ayrıca simental fiyatları yazın bizim bi tanıdıgın calıstıgı besi tesisinde simental tosunları 600 tlye temin ettiklerini söylemisti ? fikirleriniz et fiyatları we yem fiyatlarının düsmesiyle beraber simental buzagıların fiyatları ne durumda olur?
ilk yıl ahır masrafı nedeniyle fazla olamasa bile 2.3. yıllar kac TL brüt gelir olur ,
200 hayvan icin sadece kesif yem ,kepek we 3/2 yonca fiyatlarını karsılıyacagım dedigim gibi mısır sılaj kendim üretecegim

NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
16/03/2010 :  15:46:51  Alıntı
1,000,000 TL bütcem war 2 ortak
+160 dekar + 35 dönüm tarlam war
bu et besiciligini gercekten yapmak istiyorum
karım % kac olur yılda en az %40 olması lazım kanaatımca yani 800 bin tl masraf yaptıgımı düsünün 1,120,000 Tl kazanabilirmiyim yılda
brüt gelir yılda =320,000TL
ilk yıl ahır maliyeti oldugu icin we yorumlara göre 250 bin tl ahır masrafı sayıyorum
2,3 yıllarda %50 -%60 ı bulabilirmiyim kar bakımından tecrubelı arkadasların yorumlarını beklıyorum

BEYAZADAM
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
20/03/2010 :  00:02:43  Alıntı
Et besiciliği için hayvanların veteriner ve yiyecek masraflarını iyi düşünün.Ayrıca hastalık olduğu zaman, hayvana harcadığınız paranın yarısına bile kasaba satamıyorsunuz.Bunlar son derece olağan şeyler.

Süt besiciliği için ise;
1-Her hayvan hergün aynı miktarda süt vermez.
2-Aldığınız sütü istediğiniz fiyata satamama ihtimaliniz var.Yeterli derecede temiz ve bakterisiz bir sütünüz varsa, bölgeye yakın firmalar sizden hergün tankerle gelip alırlar.Normalden de 50-100 kuruş fazla verebilirsiniz.
3-Günlük süt kapasiteniz kadar soğutma tankınız olmalı.Süt, bakteri üremeye son derece elverişlidir.Bu nedenle bakterinin ürememesi ve daha fazla fiyatla satabilmeniz için bu tankı kurmalısınız.
4-Yeterince temiz olmazsanız ancak mandıralara belki de maliyetinin altında satmak zorunda kalırsınız.
5-Süt ineklerinin meme iltihabı en önemli hastalıktır.Ve sağım esnasında makineler vasıtasıyla hayvandan hayvana geçer.Temizlik çok önemlidir.
6-Sağımdan sonra hayvanları yere yatırmamalısınız.Sağım makinesinin hassaslaştırdığı meme, her türlü mikrobu almaya adaydır.
7-Süt verimi için hayvanları hergün hemen hemen aynı besin değerine sahip yiyecekle beslemelisiniz.(Mısır silajı falan.)Onlar da bizim gibi canlı.Yeterince beslenemezse süt verimi düşer.
8-Doğum yapan hayvanlarınızdan, doğum sonrası 3 ay kadar süt alamazsınız.Aldığınız sütü, belirtmiş olduğum firmalar (Danone, ülker gibi) almazlar.
9-Yavruyu 8 ay kadar beslemek zorundasınız.Sonra doğum yaptıktan sonra süt vermeye başlar.Bu da maliyet.
10- Yemle beslerseniz para kazanamazsınız.Teorik olarak besleyeceğiniz hayvan başına 1 dönüm daha araziniz olmalı. (Yani 200 hayvan için 200 dönüm daha)Buraya yonca ve mısır ekerek yiyecek maliyetini düşürebilirsiniz.

Gelelim bunları nereden bildiğime... 2008 yılında bu işi yapmak için kolları sıvadığımda yaptığım 3 aylık araştırmadan sonra öğrendiğim bilgilerdir.Bu bilgileri internetteki forumlardan ve bulunduğum Trakya bölgesindeki çiftlik sahiplerinden, köylülerden öğrendim.

Köylüler evlerinde 3-5 inek bakarak da geçimlerini sağlıyorlar tabii ki.Ama yiyecek olarak dikkat etmiyorlar.Günlük süt miktarlarına bakmıyorlar.10-12 kg süt alsalar, onu da mandıraya satsalar kazanç sayıyorlar.Ama bu işe profesyonel olarak bakılması gerektiğine inanıyorum.Bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir holstein inekten şimdiye kadar alınan en fazla süt miktarı günlük ortalama 35 kg. İsrailliler ne kadar alıyormuş biliyor musunuz? 45 KG.Evet yanlış duymadınız.Tam 45 kg. Bunu yapabilirsek ancak verimli bir üretim yapmış oluruz.
BEYAZADAM

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Mühendis
NEROKUNG
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
20/03/2010 :  15:23:35  Alıntı
süt degil et besisi ..

ralf55
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
01/04/2010 :  23:08:07  Alıntı
hesap tamamen yanlıs o karkas eti elde etmek ıcın 2 yıl 200 hayvana bakmak demek sadece mısır sılajı ve kuspe hayvan basına yıllık 7 ton olması gerekıyor.200 hayvan 1400 ton .ve bu yemı uretmek ve saklamak kolay degıl posetlı olması lazım bozulmaması ıcın.yemı uretmek baslı basına bır ıs zaten .iklim sartları sulama ımkanları bıcım makınası paketleme makınası ciddi maliyet gerektırıyor.en az 3 kişi calısması lazım ve hayvan saglıgı konusunda bılgı sahıbı olması gerekıyor.yada veterıner olması ıkı yıllık onların maası.iki yıllık maliyete dayanmak zor.iyi planlama yapacak yerın onemı var süt uretımı yapacaksın sut fabrıkası olacak bulundugun sehırde.iyi bir planma yapman lazım.ete destek belli illere veriliyor.bu konuda ciddi karlı yatırım yapmak istersen yeri iyi sececeksın msn adresım ralf55@mynet.com bilgi paylasımı ıcın beklıyorum

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Emlakçı
ahmet zeki
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
09/05/2010 :  22:04:16  Alıntı
ya hesap güzel ama fiyatlar çok düşük 200 yapamazsan yüz başlık yaparsın 100 inek sana günlük iki milyar para getirse yılda ortalama 300 gün süt alırsın yani yıllık 600 bin heryıl 100 tosun kestirsen iyi bakılırsa 500 ü düşmez heralde en kötü ihtimal et 10tl olsa yılda 500 bin tl de et para sı gelir yıllık toplam 1200-1100 para geli her hayvan yıllık 1 romok yani6 ton silaj yese 200 romok silaj fitat tonu 100 tl olsa 120 milyar silaj yer 200 milyarlık da yem yese 100 milyarlık ot falan alsan yani 10 romok saklayabilen saklıyorda 200 romok niye saklanmasın bu işi yapacak olan onu düşünür yani zartu zurtu en fazla gider 500 000 tl olur yıllık sana 600 000 tl para kalır bidaki yıl işi büyütürsün 200tane inek olur yıllık bir tirilyon ikiyüzbin tl para deli para diye hesap yapıyorum bu benim düşüncem
sewiyorum bu işi

Yerleşim : Türkiye / Düzce  |  Meslek : Öğrenci
imayex
Üye

Toplam 109 yazı
09/05/2010 :  22:19:03  Alıntı
şu anda kesinlikle büyük ve küçük baş hayvancılığa girme.....
kesinlikle hayvancılıkta kaba yem ihtiyacı yem girdisi %76 dır kaba yem ihtiyacını karşılaman gerekli günlük kaba yem ve kesif yem ihtiyacın tam net koymamışsın çünkü simmental cinsi hayvalar kombine cinsi hayvanlardır ve kesif yemde K/calori enerji ihtiyacına göre yemleme yapman gerekli buda 4000-4500 k/Cal enerjili yemlerle değil 5000-6500 K/calori enerji ihtiyacına göre yemleme enerjili rasyon yapman gerekir.yem girdisi besleme ile doğru orantılıdır.

şu önümüzdeki 3-5 aylık dönemi aşın derim
2009 YILI DAMIZLIK ERKEK SÜT SIĞIRLARI BAREM FİYATLARI (TL.)
10 Aylık SİMENTAL 1.910 - 2.070
http://www.tigem.gov.tr/haber_yazdir.asp?id=362

Bakanlığın resmi kaydıdır verdiğim bilgi linke tıkla**** bakabilirsiniz.

Yerleşim : Türkiye / Zonguldak  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.91 saniye.
15:22:15, 1 Mayıs 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım