İşe Alırken Sorulan Soru !. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İşe Alırken Sorulan Soru !. . .

ugurzel
Üye

Toplam 26 yazı
22/05/2001 :  23:27:32   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bir firmada yönetim, sordukları soruyu en uygun cevaplayan kisiyi ise almis.
Bu soruda dogru veya yanlis cevap diye birsey yok, sadece her ferdin nasıl cevap verdigi önemli..
Karanlık yagmurlu bir gece, yagmur yagıyor, fırtına var, gök gürlüyor ve siz sabaha karşı 2 saatlerinde yalnız ve ıssız bir yolda araba kullanıyorsunuz. Araba iki kişilik.
Biraz ilerde otobüs duragında 3 kisi bekliyor.
Birincisi bir doktor, sizi daha önce gecirdiginiz kalp krizinden
kurtarmış. İkinci kişi, çok yaslı ve hasta nerdeyse olmek üzere olan birisi.
Üçüncüsü, hayatinizin rüyasi, her zaman tanısmak icin can attiginiz birisi.
Hava gittikce kötüleşiyor ve arabanizda sadece bir kişiye yer var.
Soru şu; Böyle bir durumda ne yapardınız?
Soruyu iyice düsünün ve en iyi cevabı verin.

Biraz düşündükten sonra aşagiya bakabilirsiniz....

Görüşmecilerden bazilarinin cevabı şöyle olmuş:
A. Hasta adamı en yakın hastaneye ***ürürdüm.
B. Doktor daha önce hayatımı kurtardıgına göre onu alırdım.
C. Manen düşünürsem tabii ki hasta adamı alırdım fakat kendi
gelecegim ve hayatım için, her zaman tanismak istedigim hayatımın ruyasını
alırdım.

Burada dogru veya yanlis cevap diye birsey yok sadece herbir kişinin durumu
algılayışı ve ele alışı var Bu görüşmede cevapların % 90'ı yaşlı adamı alırdım olmuş, olmuş ama sadece bir kişiyi işe almışlar. O kişinin cevabı da şöyleymiş,

Arabadan inip anahtarı doktora veririm, doktor benim hayatımı kurtardığı
gibi yaşlı kisiyide hastaneye yetistirip iyleştirebilir, böylece bende hayatımın insanıyla otobüs duragında baş başa kalıp onu tanıma fırsatı elde edebilirim.
Bu cevapla o kişi hemen işe alınmıs.
İnsanoglu tabii olarak bencildir, bütün verilen diger cevaplarda kimse arabasını vermeyi akıl edememis. Burada yanlış olan birsey yok, sadece bazen düşüncelerimiz dar-görüşlü olup genelde kendimizi düşünürüz.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğretim görevlisi / Asistan
İsmail
Yazar

Toplam 81 yazı
26/10/2001 :  15:05:30  Alıntı
Uğur bey nefis bir anektot yakalamış.İş görüşmelerinde analitik ve talepleri karşılayacak model önerilerini geliştirebilme yeteneğine sahip kişileri belirlemeye çok uygun düşen bir örnek vermiş.
İşe alırken,bazen cevabı bilinen sorunun, nasıl farklı ifade edilebileceği veya kendinden ne katabileceği öğrenilmeye çalışılır.
Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi,farklı düşünen ve bütünsel resmi yakalayan kazanmış.
Bir eleman işe alacak olsam,sorularımın içinde;
Bilgi,beceri,dinamizmi,yeterliliği,deneyimi v.b.konuların yanında aşağıdaki soruların cevabını almak isterim:

Geleceğe yönelik öngürüsünü,
Çalışacağı pozisyon ile hayallerinin paralelliğini,
Ölçülemeyen değerlerini anlatmasını,
Tercih etme nedenini,
Süreklilik ve kurum kültürünün ne ifade ettiğini,

Adayın, uzayıp giden test soruları ve ölçümlerin beklirsizlik alanlarındaki düşüncelerini daha önemli sayarım.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İnş.Yük.Müh.
empati
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
21/06/2003 :  22:02:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İşe alınmada özellikle kamu kesiminde sözlüde sorulan tarihi bir soru vardır,
Bunu hemen hemen her sözlüde sorarlar üçgenin iç açılarının toplamı kaçtır diye ,
Yalnız bu soru taa osmanlı imparatorluğundan süre gelen bir sorudur ve bunu osmanlıda sordukları bir mühendis şöyle cevap vermiş üçgenine göre değişir(!)

Yerleşim : Türkiye  |  Meslek : Grafiker
empati
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
21/06/2003 :  22:07:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

İşe alınmada özellikle kamu kesiminde sözlüde sorulan tarihi bir soru vardır,
Bunu hemen hemen her sözlüde sorarlar üçgenin iç açılarının toplamı kaçtır diye ,
Yalnız bu soru taa osmanlı imparatorluğundan süre gelen bir sorudur ve bunu osmanlıda sordukları bir mühendis şöyle cevap vermiş üçgenine göre değişir(!)

Yerleşim : Türkiye  |  Meslek : Grafiker
homer
Üye

Toplam 110 yazı
10/09/2004 :  14:04:03  Alıntı
Bana da metroda mahsur kalmış insanların kurtarılma sırası sorulmuştu.Arkadaşımızın belirttiği gibi burdaki amaç herbireyin kendi doğrusunu belirleyip bunu savunması ve fikri için tartışması.
Bu tip sorularda doğru budur diyip susarsanız istediniz tepkiyi alamayabilirsiniz.Neden doğru olduğunu anlatmanız gerekir.
Saygılar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
21/09/2004 :  01:16:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Son iş görüşmesine gittiğimde, çok agresif bir insanla karşılaştım. Bana çok alakasız sorular sordu. Özel hayatımdan ötürü eleştirilerde bulundu. O işe hiç bir şekilde uygun olmadığımı ispatlamaya çalışır gibi hali vardı. Özgeçmişimde herşey yazıyordu, madem ki uygun değilim neden mülakata çağrılıyorum anlayamadım.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
homer
Üye

Toplam 110 yazı
21/09/2004 :  08:55:43  Alıntı
Sizin stresi nasıl karşıladığınızı görmek için bu şekilde davranılmış olabilir.
Cv niz sadece mülakata çağrılmanıza sebep olur ondan sonrası size kalmış.
Bir diğer ihtimalde görüşmeyi yapan kişi insanlarla nasıl iletişim kurulacağını bilmiyor olabilir.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
21/09/2004 :  11:02:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Kesinlikle konuşmakdan haberi yok, başvurduğum işin stresle yakından uzaktan alakası yoktu. Ayrıca özel sorular da sordu. Hiç mülakata benzemiyordu.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
24/09/2004 :  07:35:42  Alıntı
Bence CV ler sadece bir kitabın kapağıbu kapak ne kadar albenili olursa ve kitabın ismi ve konusu hakkındaki ön yazı ne dar güçlü olrsa o kitabın seçilşmesi de o kadar kolay ancak bu kitabın başlığına bakıp aldanabilirsinizde heralde insan kaynaklarındaki insanlarda bunu deniyorlar cv de yazan genel bilgiler zaten sizin çağrılmanıza yetmiş psikolojik baskı altında çalışabilecekmi,sabırlımı,dirayetlimi gibi değerlendirme kriterlerine yön verecek ve bunların açılımını sağlayacak soruları soruyorla ne kadar saçma olsada .

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
24/09/2004 :  07:53:56  Alıntı
İK DEPARTMANI YETKİLİSİ OLSAM İŞE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDERDİM.
1.Personelin iş deneyimini firmamıza aktarması mümkün mü ?
2.Daha önceki iş deneyimi neticesinde müşteri portföyümüze katkısı nedir.Ve bu portföydeki saygınlığı nedir.
3.Psikolojik özellikleri nelerdir.Olayları çözümlerken duygusal mı yoksa realist,mantıklı,sağduyulu,soğukkanlımı davranıyor.
4.Heyecanını yenebiliyormu heycansızsa biraz kaşar veya umursamaz biridir yada küçük bir ihtimal tam aradığımız adamdır.
5.Memur zihniyetindemi, yoksa hergeçen gün kendini yenileyen bi günü diğerini tutmadan hep koşar adımlarlamı gidiyor.
6.Başarılı olabilmesi için benim mi zemin hazırlamam lazım yoksa kendi o yolu belirleyebilcek karekterdemi?:
7.İşe yeterliliğini değerlendiririm.
8.Çalışacağı ortamı ve işi çok detaylı olarak anlatırım vereceğiğ tepkileri ölçlerim.
9.Jest ve mimiklerini ne ölçüde kontrol edebiliyor.
10.Stratejiler geliştirebiliyormu.
11.Mesleki ve teknik bilgisini yenileyebiliyormu.
12.Hayattan beklentisi ney bunu çok iyi irdelerdim.
13.Ahlaki yapısını ölçen sorular sorardım.
14.Giyim ve kuşamına ne ölçüde önem veriyor.
15.İş yaparken ciddiyeti ne ölçüde.
16.Aile hayatına verdiği önem.
17.Geçmişini kurcalayıp psikolojik baskıya sokardım.
18.Özel hayatını kurcalayıp hayat felsefesini öğrenirdim.
............

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
homer
Üye

Toplam 110 yazı
28/09/2004 :  13:07:24  Alıntı
Çalıştığım şirketin muhasebe sorumlusu olan kişi işinde gayet başarılı fakat ailesi ile ilgili ciddi sorunları var.Eğer işe alınırken detaylı bir mülakat yapılsaydı muhtemelen özel hayatındaki belirsizlik nedeniyle işe alınmayacaktı.
Benim kişisel görüşüm ;İnsanlar tercih yapamayacakları problemlerle karşılaştıklarında,o sorunun varlığı değil,soruna yaklaşım tarzları işe alımda kriter olabilir.

hazal
Yeni Üye

Toplam 49 yazı
29/09/2004 :  08:56:51  Alıntı
Bundan 3-4 sene kadar önceydi.Mezun olduktan sonra iş arayışına giren milyonlarca insandan biriydim.Ankara'ya mülakata çağrılmıştım.garip olan mülakat için öyle ayrıntılar istemişlerdi ki, buna tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu dahil yerimde kim olsa işe alınması garanti gözüyle bakardı.Kapıyı ingilizce konuşarak açan bir genç açtı.Mülakat ingilizceydi.ilanda Bilgisayar Mühendisi arandığı açıkça belirtilmesine rağmen, tüm mülakat boyunca beni garip sorularla deneyen kişiler sekreter olmayı düşünüp düşünmediğimi sordular.Eğitimim bu yönde olsaydı seve seve ama şimdi gel de üzülme...Şehirler arası yolculuk yap, istediklerini alabilmek için hastanede iki gün savaş ver ve dedikleri lafa bak.

O şirketten nasıl çıktım bilmiyorum.Aradan birkaç ay geçmişti ve telefonum çalmaya başladı Ankaranın alan kodunu görünce anlamıştım,arayan kişi şirketin yabancı ortağıydı benimle çalışmak istediklerini, bana göre bir pozisyonun boşaldığını haber veriyordu.Hayatımdaki en zevkli anlardan biri kendisiyle çalışmak istemediğimi prensiplerime aykırı olduğunu söylemekti.Laf aramızda işe çoktan girmiştim...:)
Benim Sadık yarim kara topraktır...

Yerleşim : Türkiye / -  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.67 saniye.
13:23:34, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım