Yemekhane İçin Fikir Verin. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yemekhane İçin Fikir Verin. . .

zeynep ferda
Üye

Toplam 129 yazı
10/12/2009 :  23:29:34 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sayın üyeler. yaklaşık 300 esnafın olduğu bir iş merkezinin yemekhane işini devralmayı düşünüyoruz. bu işe kredi ile başlayacağız. bu konuda deneyimi olan arkadaşlar karlılık fizibilitesi hakkında fikir belirtebilirmi???

Bir de bu iş için ödenmesi gereken vergiler ne kadardır. karlı bir işmidir. bu iş hakkında deneyimimiz yok. başında anlayan biri duracak. fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.
mmm...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğretmen
ceyfer
Yeni Üye

Toplam 58 yazı
11/12/2009 :  09:16:08  Alıntı
Bir kaç sene önce, taşımalı sistemle günlük 2500-3000 öğrenci, kamu personeli ve özel şirketlere yemek veren bir şirketin yöneticisi olarak size tavsiyelerim şu şekilde olabilir.
Eğer bu konuda deneyim sahibi değilseniz, oldukça zor bir işin altına girdiğinizi söyleyebilirim. Sanırım yerinde üretim yapacaksınız. Hazır bir mutfağınız varsa bu işinizi kolaylaştırabilir. Yeni bir mutfak kuracaksanız ki öyle görünüyor, çünkü Kredi kullanacağınızdan bahsetmişsiniz. Bu durumda hesaplarıınızı çok iyi yapmanızı öneririm. Anlaştığınız menü ne şekilde onu bilmiyorum.Ayrıca sanırım tek öğün yemek vereceksiniz. hesaplarınızı yaparken günlük yemek menüsü, mutfak giderleri, personel giderleri, vergiler, kira vs.gibi maliyetleri çok iyi yapmanız gerekiyor.
Oldukça riskli bir iştir. Denetimler oldukça sık olur. Bu konuda personelin rutin sağlık kontrolünden kıyafetine kadar herşey denetim altındadır.
Bu durumda eğer bu işe kesin karar verdiyseniz keseinlikle bu işi bilen profosyonel birinden destek alın, hatta işin başına böyle birini getirin.
Siz mümkün olduğunca işi geriden takip edin. Bu sayade hem işi öğrenmiş hemde çalışan kişileri daha iyi kontrol etmiş olursunuz.
şimdiden hayırlı olması dileklerimle,

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
zeynep ferda
Üye

Toplam 129 yazı
11/12/2009 :  17:04:53  Alıntı
SAYIN CEYFER. fikir beyanınız için çok teşekkür ederim. önerilerinizi ciddiyetle uygulayacağım.
mmm...

metinmetin
Üye

Toplam 390 yazı
11/12/2009 :  23:05:55  Alıntı

Bu 300 esnaf burada yemek yiyormu ve devreden neden devrediyor.Şu an kaçtan veriyor yemeği ve gelen gideni nasıl.Ortalama sattığı kaç tabldot ve ciro ne.Buranın dışındaki yerlerede buradan yemek gönderme imkanı varmı yada paket servis falan.
2.kısımda yemeği siz değil ahçı satar yada aşcı.O yüzden iyi bir ustanız ve iyi bir satınalmacınız yoksa yada bu işlerden anlamıyor adam alır çalıştırırız ne var bunda diyorsanız kalırsınız.Daha önceki dönemlerde Sofrada ve Divanda Üretim müdürlüğü yaptım.En ufacık durumda(kıl,tüy,bozuk yemek vb)anında esnafın arasında yayılır ve batarsınız.Çünkü bir dünya borçla gireceksiniz ve esnaf lokantaları-yemekhaneleri hesaplı olur.Hızlı ve tatlı para kazanamassınız ama açda kalmazsınız.İyi düşünüp girin derim.Esnaflık-ticaret güzel işdir ama hesabını bilmeden girenlerin bolca battığı bir mezarlık haline gelmesi üzücü.
metinmetin

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Emlakçı
zeynep ferda
Üye

Toplam 129 yazı
12/12/2009 :  13:30:56  Alıntı
işin içine girince herşey daha farklı tabi. dışardan herşey daha kolay görünüyor. deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. bende tam anlamıyla bu işi yapanların paylaşımını bekliyordum.
mmm...

seckin33
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
13/12/2009 :  20:21:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba
Yemekcilik sektörü o kadar zahmetli olmasının yanında iş tecrübenizin olması çok önemli bir konu bununla birlikte çalışanlarınızın en az üç kişisi kendi akrabanız olması önemli bir konudur. Birde yemeklerden anlamanız gerekmekte ve yeri zamanı geldiği zaman kolları sıvayıp yemekleri yapabilmeniz gerekmektedir. Başkalarına güvenerek sakın bu işe girmeyin.

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : İletişimci
zeynep ferda
Üye

Toplam 129 yazı
14/12/2009 :  17:08:51  Alıntı
bu hep düşündüğüm işlerden birisiydi. bu konu hakkında yazılanlar belkide haklı olarak bana yanlış bir sektör düşündüğümü hissettirdi. bununla birlikte en az 3 akrabayı anlayamadım. acaba kazancı paylaşmamak, artırmak adınamı???
mmm...

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.53 saniye.
15:14:08, 24 Nisan 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım