Restoran Açacağım Acil Fikir - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Restoran Açacağım Acil Fikir

allcann
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
19/11/2009 :  15:19:26 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar acilen fikirlerinize ihtiyacım var.AVM içinde yiyecek ve içecek katında restoran açmayı düşünüyorum.Avm nin müşterisi falan yeterli oralarda sorun yok benim sorum
Açacağım restoranın tüm maliyetlerini hesapladım koltuğundan çatalına kadar herseyini ve bir bedel ortaya çıktı.Geçende tesadüfen bir yerde konusurken restoran sektöründe tanınmış bir isimin franchıse vereceğini söylediler gittim konuştum.Kendi kuracağım restoranla hemen hemen aynı miktar çıktı hatta daha düşük bir bedel istediler..Siz olsanınz kendi restoranınızımı açarsınız yoksa ismi duyulmuş belli bir müşteri portföyü bulunan ismin franchısenımı alırsınız??
....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
ykup
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
19/11/2009 :  17:31:50  Alıntı
tabiki kendi restorantımı açardım..sonuçta hizmet olarak kaliteyi siz vereceksiniz e görsel olarak da benzetirsiniz..ne diye kendi param yeterken başkasının başarısının devamını sürdüreyim? kendim açardım ilerde bakarsın sen verirsin franchisin..:)

Yerleşim : Türkiye / Isparta  |  Meslek : Tekstil
Troguzhan
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
19/11/2009 :  17:53:41  Alıntı
Bence AVM içine açacaksan franchising derim.Çünkü insanlar orda markaya geliyor senin marka olabilmen için çoook sene lazım artı onlar pastayı bölüşmüşler.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Asker
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
19/11/2009 :  18:10:15  Alıntı

avm için marka çok önemli. ama o kdr yok ise de kendi markanızı yaratın.. değişik ilgi çekici birşey olursa daha başarılı olur.
ya da yabancı bir isim bulunabilir.
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
ykup
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
19/11/2009 :  18:18:24  Alıntı
niye yabancı bulsun ? türk markasını kendi yaratsın..sonuçta adamlar desinki şurda avm de bir yer var mhteşm yemekleri var desin
ya burdada var bu restorandan buraya gidelim demesinler
eğer sen o firmanın adı ile açarsan adam o dükkanda gördüğü hizmeti beğenirse gider başka yerdeki yere o da aynı nede olsa diye düşünür.
ama senin adın sanın olursa adam direk sana gelir..e zaten görsel olarak çok güzel birşey yaptığın zaman çok dikkat çekersin.

allcann
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
19/11/2009 :  18:27:26  Alıntı
franchıse veren zaten türk firması arkadaşlar.bende kendi ismimle açmayı tabiki istiyorum ancak arkadaşların dediği gibi özellikle avm lerde bende dahil olmak üzere restoranda isimleşmiş yerleri tercih ediyoruz.suan çok kararsızım açıkçası kendimmi yapsam yoksa hazıramı konsam diye düşünüyorum..
....

ykup
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
19/11/2009 :  18:44:42  Alıntı
senin aklın franchising de kalmış..
görsel olarak bari yaratıcı birşeyler yapsınlar :)

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
19/11/2009 :  18:57:45  Alıntı
Milliyetçiliğe gelince hislerim pekçok kişiden yüksektir. Ama iş ticaret oldu mu kanunlar farklı. Zaman gelmiş fransızlara zaman gelmiş almanlara..zaman gelmiş italyan, abd vs..hatta japonlara.. dışarıya karşı ilgimiz tartışılmaz... " tiamo" "palace" "bon appeti (afiyet olsun) vs vs.
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Troguzhan
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
19/11/2009 :  20:09:34  Alıntı
Arkadaşlar lütfen içtenlikle yazalım;AVM gibi bir yere gittiğimizde direk marka olan yere oturuyoruz.Ben olsam marka alırdım ama karar senin.

Troguzhan
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
19/11/2009 :  20:12:38  Alıntı
Bİzim milletimizde alışkanlık kırmak çok kolay değildir hatta çok zordur.Kendi lezzetini çıkarmak ve benimsetmek çok kolay bişey değildir lütfen.

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
19/11/2009 :  21:30:13  Alıntı
Franchise + görsel reklam yapman lazım bol bol.. minibüs durakları + diğer tüm açık reklamlar.. x markası y magazasında..
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

yakamoz1971
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
19/11/2009 :  22:18:00  Alıntı
Franchise de dikkat edilmesi gerekir diye düsünüyorum.genelde mallari onlardan almaniz gerekir ve buda standart fiyatin herzaman üstündedir.
bence profes. reklam kaliteli malzeme ilen kendi is yerinizi acarsaniz daha iyi olur.bu benim düsüncem

basarilar

Yerleşim : ALMANYA / Berlin  |  Meslek : Diğer
allcann
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
19/11/2009 :  23:20:17  Alıntı
Teşekkür ederim fikirleriniz için eğer o markanın franchısenı alırsam reklam yapmama gerek yok.Ancak kendi markamla girersem tabikide reklamı yoğun bir şekilde yapmam gerekio zaten bunları düşünüorum.Reklam tanıtım kısa vadede olcak seyler değil.Aynı zamanda piyasaya yeni giricem yani 0 müşteriyle başlıycaz.Bide avm de genellikle genç kesim ve fast food çok gidio buda sanırım benim açacağım işyeri için negatif bir etki olabilir.En azından ilk düşüncen avm de çalısanlara özel fiyat uygulaması yapmak bilmiorum sizce mantıklımı
....

Purpose
Üye

Toplam 163 yazı
19/11/2009 :  23:27:57  Alıntı
-Girecegin sektöre ait bir tecrüben veya yakında olsa bir diplomatik kariyerin varmı yoksa bu işe gönülmü verdin ?

- Pazarlık etmeyi severmisin veya pazarlık senin yaşam biçiminmi ?

- 20 yıl sonra (sanırım gıda) sektör içinde nerede olmayı planlıyorsun ?

- Kendine ait bir yaratıcı konseptin ve inovasyonun varmı ?

- Markan ve alt markaların hazırmı ?

- Tedarik zinciri kırıldıgında veya koptugunda ne yapılmalıdır ?

- En başarılı ve etkili reklam kanalı ( Müşteri - TV reklamı - internet - basılı reklam ve afişler -Promosyon kampanyası ) hangisidir ?

- Süper bir mali müşavirin ve avukatın varmı ?

Laser shop 4 sale !!

Yerleşim : / The Planet Earth  |  Meslek : Diğer
allcann
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
20/11/2009 :  00:40:35  Alıntı
purpose yazdıklarını teker teker yanıtlıycam

-Gireceğim sektörde tecrübem ve eğitimim var

-Su an Türkiyede bırakın kendimizi 20 yıl sonra nerde göremeyi 1 sene sonrasını bile görmek mümkün değildir bunun aksini söylemek kesinlikle koşulları bilmemek yada yeterli tecrübeye sahip olmamak demektir.

Kendime ait konseptim var ancak kendi konseptimi faaliyete geçirmem için hem maddi olarak su an için yeterli değilim hemde su anki genel ülke koşulları maalesef engelliyor.

Tedarik zincirinin kopmaması için tedarikçilerle sağlam sözleşmeler yapmam gerekiyor eğer keyid dışı bir kopma olursa bunla ilgili ikinci plan çalışmalarım bulunmaktadır yada buluncaktır.

-Klişe bir laf vardır reklamın iyisi kötüsü olmaz diye ne kadar doğrudur bilinmez ama yukarda saydıklarının hepsi duruma göre en başarılı ve en etkili reklam kanalıdır.

-Süper bir mali müşavirim yok.Avukatım var ancak henüz pek işim düşmediği için süper mi değilmi bilmiyorum...
....

Purpose
Üye

Toplam 163 yazı
20/11/2009 :  21:54:58  Alıntı
Gelecekte içinde olmayı planladığın bu sektörde efektif başarılara imza atacağını yaklaşım ve cevaplarından anlamak mümkün.

Frenchising olayını ben şu şekilde yorumluyorum, Üzerinden günde milyonlaraca metreküp su akan bir şelale kiralıyorsun, sahibi sen oluyorsun, fakat senin günde sadece bir bardak su içmene izin veriyorlar !

Bence kendi markanı yaratmalısın.

Bol şans.
Laser shop 4 sale !!

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
20/11/2009 :  23:45:35  Alıntı
Yaşadığım şehirde çok işlek bir AVM de burger king/mc donalds/ sparro gibi bişi / bir de kumpirci hariç kalan satış yerleri havlu attı.
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Purpose
Üye

Toplam 163 yazı
21/11/2009 :  00:28:49  Alıntı
@DepLoy

Çin malı havlu kullanırlarsa tabiki havluyu belli bir zaman sonra atacaklar,yani bir yerlerde bir yanlışlık muhakkak vardır, yıl 2009 fastfood sektörü içindesin ve batıyorsun ? Bu işi yapacaksan vizyonun olacak dededen kalma ticari yöntemlerle bu değirmen dönmez !
Laser shop 4 sale !!

sinan41
Yeni Üye

Toplam 61 yazı
21/11/2009 :  01:06:33  Alıntı
Türkiyeyi bir Franchıse rüzgarı aldı ***ürüyo...
YA inanılır gibi değil franchıse gerçekten faydalı bir ticari kavram ancak memleketimizde herşeyin olduğu gibi bununda cılkını çıkarttılar.Henüz 1 yıllık ticari geçmişi bulunmayan firmalar başta gıda olmak hemen franchıse vermeye çalısıyorlar.Bayilik ve iş kurma tarzı siteleri inceliyorum.O kadar
fast-food restoran bayiliği veren varki...Franchıse çok önemli bir kavram ancak marka çok önemli.Avantajıda çok dezavantajıda.
Ayrıca zaten franchıse veren firma markaysa mutlaka sizin açacağınız yeri inceleyip avm deki insan sirkülasyonu ve konumu ve rakiplerinizide karşılastırarak mutlaka size tahmini elde edeceğiniz geliri belirtmiştir.Edemez demeyin eğer kaliteli ve kendini ispatlamış bir markalar ilk olarak bunu yapmaktalar..Benim takıldığım konu ise şu AVM de hot dog makarna mantı gibi stand bayiliklerini ve narsuyu çikolata bilmemnesi falan..Bunların bayilik sartları altındaki yazıları okuyorum.Henüz firma sahibine bile kendini kanıtlayamamış bir konsepti bayilik adı altında satmaya çalısanlar...15 Bin dolar gibi bir paraya basit bir stand ve bayilik propagandası ayda minumum 5 bin ytl kazanç:)Ayrıca bu firmaların hangisini ararsanız arayın aradığınızda bayilik için bilgi almak istediğini söyleyin söleyecekleri 3 yada 5 kelimeden fazla değildir.
Örneği hot dog tan vereyim.Bu bizzat yaşamış olduğum bir tecrübedir..
Bilmemne bilmene buyrun diye açan bir telefon.Hotdog standınızın bayiliğini su ilde düşünüuyorum dedim ve sadece bilgi almak istediğim söyledim.Tabi hemen dedi işte standımızın fiyatı budur.İnsanların çok olduğu yere yada avm ye koyarsanız günde en az 100 tane satılır satış fiyatı sudur.günde yüz taneden ayda 300 hotdog eder ayrıca içecek falan da mutlaka alınır dedi böylece yatırdığınız parayı 1 yada 2 ayda çıkartırsınız.dedi.Bende çok teşekkür ederim dedim ve kapattım.Başka hotdog standı bayiliğini aradım oda aynı şekilde söyledi.Makarnayı aradım oda günde 50 tane satsanız ayda su eder falan dedi.Anlayacağınız bunun gibi 5 6 konuşma daha yaptım ve hepsi aynı şekilde..İşte bu tür yeni türemiş pazarlama stratejisini 3 4 kelimeden ileriye ***üremeyen firmalar franchıse verirse ne yapsın franchıse alanlar.
Beim fikrim Sayın allcan franchıse alacağınız firma sağlamsa bir an önce anlaşın başlayın.Yeni türemiş sadece bayilik vererek büyüyeceğini düşünen bir firmaysa kendiniz açın
12345

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
ilker06cakar
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
21/11/2009 :  09:47:43  Alıntı
yaklaşık 3 yıl restaurant işlettim fakat krizde battım...retaurantını açtıktan sonra kenara koyduğun destek için bir para var mı? çünkü bu tip işletmeler belli bir süre sonra oturuyor... iş oturana kadar cepten ekstra para gidebilir...başarılar...
ilker

Yerleşim : Türkiye / Bolu  |  Meslek : Gıda
lasillas
Üye

Toplam 131 yazı
21/11/2009 :  16:12:51  Alıntı
avm de açılacak olan restaurantın bir başka firma ile birlikte açma işine hayır diyorum.kendi işinden daha güzel ne var? onların her ay alacağı ciro yüzdesi ile sen her sene yeni bir restaurant açarsın.üstelik o yüzdeler ile personel eğitimlerinide karşılarsın.
ikinci açacağın firma da onunla aynı ismi taşıyacak, dolayısı ile sen ölünceye kadar hep onların ismi ile yaşayacaksın.belli bir yerden sonra kendi başardığın iş olarak neyi gösterebileceksin gelecek nesline(çocuğuna ve torunlarına).kendin isim bul,ekip kur,kendini ve ekibini eğit, gelecekte sen isim hakkını ver.torunların sevinsin.nasıl olsa parayı,yeri, fikri bulmuşsun.önce kendine bir tarz belirle ki başarabilesin.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Gıda

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.73 saniye.
18:06:27, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım