Sandviç Kafe. . . . . . . Acil! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Sandviç Kafe. . . . . . . Acil!

SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
08/10/2009 :  21:23:16 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

merhaba..
ayvalık'ta bir sıcak -soğuk sandviç kafesi düşnüyorum..
deneyimsizim..
menüye salata ve makarna çeşitleri de dahil etmeyi düşünüyorum..
gerek mekan gerek menü ve ayvalık konusunda vereceğiniz fikirlere ihtiyacım var..
işletme konusunda da deneyimsizim..
her türlü uyarı ,yaratıcılık ve çeşitli fikirlere açığım..
lütfen dikkatinize....
nereye gittiğini bilenler için rüzgarın yönü önemli değildir...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
İzmir
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
09/10/2009 :  16:22:29  Alıntı
Hocam öncelikle hakkında hayırlısı olsun.

Bende zamanında tekel ve sandviç büfesi işlettim.Bu açıdan sana birkaç şey söyliyeyim nacizane.

Öncelikle , eğer kötü yerdeysen sandviç işinden batarsın.Ama eğer iyi yerdeysen çok rahata erersin.

İkincisi , döner konusu önemli.Zordur , akarı kokarı vardır ama bu tip menüde en çok kazandıranı ne olursa olsun dönerdir.Eğer iyi satışı yakalarsan döner diğerlerinin hepsi kadar kazandırır.Sonuçta sadece dönercilik yapanlarda var.

Üçüncüsü , menünde birbirine tam alternatif çok fazla şey olmamasına özen göstermelisin.Örneğin , sıcak sandviç olarak döner ve karışık tam bir alternatiftir.Burada üçüncüye hiç gerek yok , çünkü müşteri fazla kazandrımaz aksine sende ki müşteri seçenekler arasında bölünür , ama sana sürüm düştüğü ve yeni malzeme gerekitği için işletme maliyeti yaratır.Yani hem döner hem köfte hem karışık olmaz.Bu çok hassas bir konu.

Dördüncüsü , mutlaka iyi bir ayran markasıyla anlaş , ucuza kaçma çünkü o zaman senin ürününün kalitesi veya tadıda bozuluyor insan haz almıyor.

Son olarak da , menüde ki sandviçlerin yanında veya öncesinde kalitesiz olmayan ve lezzetli bir turşu vb. iştah açıcı ikramı yapman , insanların iştahını açar ve ikinci üçüncü sandviçe yol aldırır.

Şimdilik bu kadar hocam...

Yerleşim : Türkiye / İzmir
SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
10/10/2009 :  22:22:17  Alıntı
önerilerinize teşekürler.. dikkate alacağım..
ancak ben döner düşünmüyorum. kolay pratik hızlı bir menü düşünüyorum.
zira bayanım ve tek bir yardımcı ile başlamayı düşünüyorum..
beni endişelendiren deneyimsizliğim.. bu yüzden her uyarıyı dikkatle takip edeceğim..
teşekkürler..

Marketing_Exper
t

Yeni Üye

Toplam 6 yazı
10/10/2009 :  22:50:59  Alıntı

Merhaba, Kütahya da bu iş dalında başarıyı yakalamış bir işletmenin uygulamalarını gözlemledim onlar hakkında kısaca bilgi vereyim; (bu arada 'izmir' kullanıcı adlı arkadaşımız konu ile ilgili tecrübesi olduğundan çok güzel noktalara değinmiş dikkate almanızı tavsiye ederim. )

Bahsettiğim firma tostu 1 TL ye yapıyor küçük bir tost ekmeğini sıcak olarak ve tost ekmeğinin dış yüzeyini bir baharatla süslendirmiş olarak sunuyor,buda ürün 1 TL kalitesizdir düşüncesini ortadan kaldırmakla birlikte sandviçe farklı bir tat katıyor,bir müşteri olarak kullanılan ekmek çok önemli çünkü yemek kültürümüzde ekmeğin çok büyük önemi var iyi ısıtılmamış veya yavan olan ekmek içeriği ne kadar iyi kullanırsanız tüm tadı yok edebiliyor.Ben müşteri olarak bunaçok önem veriyorum dikkat ediyorum bu konuda başarıyı yakalamış firmalar döner olsun,sandviç olsun,köfte olsun ekmeği iyi seçmiş oluyorlar,,,

İşletmenin yerini öğrencinin ve esnafın yoğun olduğu yerde kullanıyor,1 TL olan bir tostun satınalma gücü öğrenciye kadar düşüyor,esnaflara ise ürünlerini tanıtan bir broşür dağıtıp hepsinin msn adresini alıyor ve müşterileri msn üzerinden sipariş geçiyor,bu msn konusu basit gözüküyor ama önemli çünkü insanların hemen elinin altında devamlı msn listelerinde gözüküyorsunuz sizi silme gereği duymuyorlar ve bedavaya o kadar güçlü bir reklam yapıyorsunuz ki her msn açtıklarında sizi görüyorlar msn kullanımının da fazla olduğunu biliyoruz ülkemizde etkili bir iletişim yolu olabiliyor.ve müşteriye de maliyeti olmuyor rahatlıkla size msn üzerinden sipariş verip ekstra bir iletişim ücreti ödemiyor...kolay ulaşılabilir oluyorsunuz....

Ayran konusunu diğer arkadaşımız açmış çok doğru olduğunu düşünüyorum,kaliteli bir ayran ürünün kalitesine müşterinin gözünde bir değer katıyor,çünkü 1 TL ye satılan tost müşteriyi şüpheye itebiliyor acaba bunun içinde ne var sağlıklımı vs... kaliteli bir ayran bu etkileri yokedebilir.

Masalarınızın rengini kahverengi olarak seçmenizde fayda var çünkü fast food işi sürümden kazandıran bir iş olduğu için müşteri sirkülasyonunun hızlı sağlanması gerekiyor,kahverengi masalar müşteriye yemeğini yiyip hemen kalkması gerektiği hissini veriyor MC DONALDS larda masaların rengi hep kahverengidir...

Saygılarımla
Eskiden en güçlü ülkeler;surları,kaleleri en yüksek olan ülkelerdi,şimdi ise; en güçlü ülkeler ticaret binaları en yüksek olanlarıdır.Satış ve Pazarlama uzmanları ise ticaretin ileri uç piyadeleridir.Piyade olmazsa savaş yapılamaz.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
10/10/2009 :  23:14:32  Alıntı
yardımcı olan arkadaşara çok teşekkür ediyorum ve kesinlikle not alıyorum önerleri.. çok önemli ayrıntılara değinmişler..

SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
11/10/2009 :  02:42:29  Alıntı
yardımcı olan arkadaşara çok teşekkür ediyorum ve kesinlikle not alıyorum önerleri.. çok önemli ayrıntılara değinmişler..

SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
11/10/2009 :  02:46:35  Alıntı

SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
11/10/2009 :  02:47:51  Alıntı

black_guitar
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
12/10/2009 :  10:13:37  Alıntı
SertPoyraz bi kez daha yazacakmısın :))

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Esnaf
SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
12/10/2009 :  16:09:38  Alıntı
bağlantımda sorun vardı ve koptuğumda yeniden yazmıştım.. hepsini almış:))
siz de konuyla ilgili yorum yapsaydınz daha hoş olurdu:)

Mustafa053
Yeni Üye

Toplam 68 yazı
19/10/2009 :  17:10:45  Alıntı
Merhabalar Ben Rizede yaşıyorum. Büfe konusunda 3 aylık bir deneymim oldu. 2 arkadaş bir büfeyi devraldık ve işletmeye başladık, ben hiç işden anlamıyordum , ortağım ise bir yurdun kantininde çalışıyordu döner kesmesini biliyordu. Büfecilik ve kafecilik zor bir meslekdir, bu sektöre girenler öncelikle hayatından sosyal faaliyeti silecekler. Biz iki ortak olduğumuz için bir birimizi idare edip sabaharı biraz işe geç gelebiliyorduk akşamlarıda erken çıkabiliyorduk. Bence büfe olayında fazla çeşite girmeye gerek yok büfede en çok kazandıran ürün ise dönerdir. Döner, tost ve müşteri acil isteyebileceği arnavut ciğer , sosisli ve ıslak hamburger olması yeterlidir. 5 çeşit bence idealdir. Bu arada büfenin işlek yerde olmasına ve etrafında isim yapmış marka olmuş halk tarafından bilinen bir büfe olmamasına dikkat etmelisiniz. Benim ortak olduğum büfede biz 12-15 arası döner takarken karşımdaki büfe 30-40 arası döner takıyordu. 3ay
üren büfecilik macerasına son verdim. Son vermemin sebebi ise bulunduğum bölge işlek bir cadde olmasından dolayı malum kiralarda çoktu. Bizim burda kiralar aylık değil bir senelik beşin verilir, genelde böyledir. Bir muhasebe yaptık baktık zarar ediyoruz ve günden güne kötüye gidiyoruz. Ben satmak istedim ortağım ben devralayım dedi ve aldım paramı çıkdım. Bana ne kar kaldı yeni bir meslek edindim döner kesmesini öğrendim ve hayatta bir tecrube daha yaşadık. Birdaha bir işe kalkıştığımız zaman iyi muhasebe etmemiz gerektiğini öğrendim. pes etmişl değilim araştırmalarım devam ediyor iş konusunda.

Yerleşim : Türkiye / Rize  |  Meslek : Serbest meslek
gkhanakman
Yeni Üye

Toplam 33 yazı
19/10/2009 :  20:51:52  Alıntı
arkadaşlar daha çok büfe için yorum yapmışlar ama sizin yazınızda cafe yazıyor ? tam olarak konseptle ilgili
dükkan yeri ve buyukluğu ile ilgili bi fikir beyan ederseniz sektöre ilişkin 12 yıllık tecrubelerime dayanarak bikaç detay ve puf noktadan bilgi verebilirm bende
Beklenen gün gelicekse , çekilen çile kutsaldır.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Turizm
SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
21/10/2009 :  04:12:05  Alıntı
doğru tespit.. ben biraz da şık aynı zamanda çok pahalı olmayan ve ayvalık halkına alternatif yiyecek sunabileceğim bir cafe düşlüyorum. aslında bu günlerde düş olmanın biraz ötesine geçtim ve bir süre aradıktan sonra bir dükkan üzerinde durmaktayım.. ayvalığı biliyorsanız, merkeze,yani tam meydana paralel sahil yolunda bir köşe dükkan buldum. çok ta beğendim. fakat buranın bir dezavantajı var. tam da bu konuda endişe duymaktaydım. gerçekten önerilere çok ihtiyacım var.. bu dükkan denize 50-60 mt mesafede fakat deniz ve dükkan arasında otopark var.. ve dükkanın yanında bulunan bir işletme gözlemlediğim kadarıyla çok iş yapmıyor..eğer işletmenin önemini bilmeseydim hiç düşünmeden vazgeçerdim ama ayvalıkta genel bir kötü işletme havası var.. ve kalite düşük.. ben farklı bir ambians yaratabileceğimi umuyorum ama aynı zamanda da endişelenmeden edemiyorum.. dükkanla ilgili görüştüğüm emlakçı bana otoparkın dezavantaj değil avantaj olduğunu ayvalık meydanında park sorunu olduğunu insanların yemek için park yeri bulamadığını vs vs söyledi.. tabi bu işten para kazanan birine ne kadar güveneceğimi de bilemiyorum.. velhasıl kafam karışık.. dükkan köşede ve önünde bahçesi var.. çok elverişli görünüyor sanırım 60 metrekare civarı.. değerli fikirlerinizi bekliyorum..

Mustafa053
Yeni Üye

Toplam 68 yazı
21/10/2009 :  10:13:08  Alıntı
ayvalığı bilmem bir kere ötöbüsle geçmişliğim vardır ayvalıkdan. Önce menünü hazırla sonrada dükkanı araştır. İş yaparmı hareketlimi otopark avantajmı dez avantaşmıdır diye. otopark eğer önünü kesmiyorsa senin görünmeni engellemiyorsa bence avantajdır. Ayvalıkda otopark sorunu gerçekden varmı insanlar arabalarını park etmek için gerçekden o otoparka geliyormular ve çevredeki arkadaşlarına esnaflara bir danış orası hakkında bilgi al boş bir gününde oraya git kiralık olarak tutacağın dükkanın önünden insanlar geçiyormu diye bak. aceleye işi getirme iyi araştır. rakibinin işleri nasıl ne satıyor orda en çok satılan ürünü hangisidir onu araştır. Bir gün git oraya otur yemek ye içerisini gözle menüsünü gözle çalışma şekilleri nasılıdr onları gözle. Hadi sana kolay gelsin

Yerleşim : Türkiye / Rize  |  Meslek : Serbest meslek
SertPoyraz
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
22/10/2009 :  19:35:39  Alıntı
teşekkürler.. evet gözlem yapacağım...

KARTALCAN
Üye

Toplam 119 yazı
24/07/2012 :  15:21:13  Alıntı
ben şahsen ayvalıkta olsam yemek yemek için otopark yanı yada iç kesimdeki mekanları degilde deniz kenarını tercih ederdim
allah'a(cc) çok şükür parayı kazanan benim paranın beni kazanmasına asla izin vermem.

Yerleşim : Türkiye / Karabük  |  Meslek : Gıda
mert1034
Yeni Üye

Toplam 68 yazı
25/07/2012 :  19:48:03  Alıntı
http://www.youtube.com/watch?v=477JD8o-axo

Videoda ki konsept yarışma birincisi,gayet küçük ve şık bir dükkana sahipler,bunu uyarlarsanız ve menü üzerinde çalışırsanız başarılı olursunuz..

Ama sadece sandviçe yoğunlaşın insanlar sizin sandviçi iyi yaptığınızı kabullensin ve size gelsinler..

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bankacılık-Finans

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.65 saniye.
19:42:28, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım