Satış Vaadi Sözleşmesine Dikkat! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Satış Vaadi Sözleşmesine Dikkat!

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
04/08/2009 :  09:21:57 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Konut alırken yapılan en yaygın hata, satış vaadiyle alınan bitmemiş konutun sözleşmesinin tarafların arasında yapılması.Tüketicinin hak iddia etmesi için satış vaadi sözleşmesinin noterde yapılması gerekiyor...

Bir konut almak istiyorsunuz, reklamları gördünüz, gittiniz bulunduğu arsaya baktınız ve satış ofisine uğradınız. Ödeme koşulları uygun geldi, eşiniz de beğendi. O sırada sözleşme hazırlandı ve inşaat firması ile aranızda imzaları attınız, peşinatı ödediniz, taksitleri ödemeyi taahhüt ettiniz.

Ancak daha sonra müteahhit ile arsa sahibi arasında anlaşmazlık çıktı ya da müteahhit bir şekilde ortadan kayboldu. Arsada hiçbir hakkınız olmadığını, sadece eğer bulabilirseniz müteahhitten ödediğiniz parayı alabileceğinizi biliyor musunuz?

SENETLE SATIŞ RİSKİ

Konuyla ilgili uzmanların en yaygın hata olarak ifade ettikleri bu durum, tüketiciyi kendi kaderine terk ediyor. Tüketici davayı kazansa bile parayı kazanamıyor.

Ancak, eğer müteahhit firma bir arsa payı almış ve bu paya dayanarak satış vaadi sözleşmesi noter huzurunda yapılmışsa, tüketiciler arsadan pay alma hakkına sahip olabiliyor Avukat Hakan Semizoğlu, bir başka riskin de banka kredisi yerine senetle alınan konutlarda varolduğunu söyledi. Daireyi daha teslim almamış bir kişinin 120 aylık senet imzalamasındaki riski değerlendiren Semizoğlu şunları söyledi:

İLERİ TARİHLİ SENEDE DİKKAT

“Diyelim inşaat yüzde 70 aşamasında kaldı ve size bir şey teslim edilmedi ve içine girmek de mümkün değil. Sizin senetlerinizde müteahhitte. 10 tane ödediniz 110 tane kaldı. Burada ödediğiniz parayı geri almakla uğraşmak bir yana, vermiş olduğunuz senetlerle ilgili borçlu olduğunuzu ispatlamakla uğraşmanız gerecektir. Müteahhit, bunları kendi kasasında tutarsa hiçbir sorun yok ortada.

En büyük tehlike şu: Müteahhit bunu demir aldığı birine verirse, üçüncü kişi gelir bu senetlerin parasını sizden ister. O nedenle ileri tarihli senet verirken çok dikkat etmek gerekir. Bugünün koşullarında en itibarlı firmalara dahi tapuya şerh etmeden senet vermemeleri gerekir.“

Uyuşmazlık durumunda tüketici mahkemelerine gidilmeli

İhtisas mahkemelerinin gündeme gelmesiyle gayrimenkul konusunda yaşanan sıkıntıların tüketici mahkemelerine taşınabileceğini belirten Avukat Recep Ayyıldız, “Büyükçekmece’deki bir villa davası da oradaki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde değil Levent’te Tüketici Mahkemesi’nde görülüyor” dedi. Konuya hakim olan bu mahkemelerde bazı harçlardan da muafiyet söz konusu olduğunu söyleyen Ayyıldız, “Türkiye’nin her yerinde vatandaşlar bölgelerindeki bu mahkemeleri tercih edebilirler” şeklinde konuştu.

Bu sorulara evet cevabı verilmeden ev almayın

Arsa payı devraldınız mı?

Satış vaadi sözleşmesini noterden yapabilecek miyiz?

Satış vaadi sözleşmesinde görülen satın aldığımız daire, numarasıyla tapuya şerh edilebilecek mi?

İnşaat belli seviyelere geldikçe tapu devralınacaksa, satın alınan bölümü tapuya şerh etmek için belli tarihler saptayabilir miyiz?

Arsa sahibi ile müteahhit olarak yaptığınız kart karşılığı sözleşmede arsa tapusuna şerh koydurdunuz mu?

Bugün

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
murat03
Üye

Toplam 165 yazı
04/08/2009 :  14:00:35  Alıntı
kesinlikle katılıyorum, beni 5 ay önce kandırmaya kalktılar. notere danıştım da öyle uyandım. noter yada tapu onaysız yapılan tüm sözleşmeler geçersiz. hiç bir hak iddia edemiyorsunuz. emlakcılar vergiden kacmak için yanaşmak istemiyorz diyorlar ama ciddi satıcılar güven esas olmalı diyor ve hemen ya noter yda tapu dan sözleşmeye TAMAM diyorlar. aman uyanık olun...

Yerleşim : Türkiye / Afyon  |  Meslek : Danışmanlık
leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
06/09/2012 :  00:58:07  Alıntı
Slm arkadaslar,
Olayin akisini anlatiyorum, sonucta bilmek istedigim konu:

1-Sözlesmenin gecerliligi hukuken ne derecedir
2-Ne yapmam gerekiyor
3-Kendimi daha ne derecede garantiye alabilirim
4-Sözlesmeyi feshedebilirmiyim
5-Herhangi bir talepte bulunabilir miyim…ne Kadar.
6-SENETLERI ödemeksizin alip karsilikli anlasmaya gitme , 7-anlasmayi tekrar elden gecirme hakkim varmi
8-Ne gibt tehlikeler olabilir.

9-Ekimde senet günü geliyor..Assagidaki belirtilen sorunlardan sebep, ödemezsem ne olabilir. Tabiki kisiyle bir mutabakata gitmeye calisacagim.

Haziran ayinda fiyat konusunda anlasip, daireyi sözlesme yapip, sentleri(ekim 2012+kasim 2015) imzala**** aldik. Kat irt. tapumu da aldim.
Sözlesmeye göre,
1-daire teslimatinin gecikmesi durumunda
2-senetlerin günü buk teslimat tarihine göre atacak
3-Teslimat tarihine Kadar, bize virilen baska sitede oturma hakkimiz olacak
4-2015 teki senetimizin günü gelmeden önce, bildirdigimiz taktirde, daireyi satabilecegiz ve senetin günüde satisa kadar uzatilacak
...

Lakin su an ögrendigim kadari ile, bir mania sorunu sebebinden bina bizim aldgimizda bile mühürlüymüs(insaat yavasta olsa hala devam etmekte) ve sitedeki iki bina arasindan belediye tarafindan bir yol gecmekteymis. Bu konular bize mütahit tarafindan söylenmedi.

Sözlesmeyi biz aramizda imzaladik ve kat irtifak taoumuzu aldik. Noterden Hipotek vekaletini de verdik.

Simdi yukaridaki sorularima ek olarak, bana gereuen bilgiyi verirseniz sevinirim.

Saygi tesekkürler

L. Yilmaz

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Satış / Pazarlama

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.09 saniye.
02:10:22, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım