Bellboylukdan Otel Sahipliğine - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bellboylukdan Otel Sahipliğine

Lagutax
Üye

Toplam 115 yazı
10/07/2009 :  14:02:13 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İngiltere’de turizm eğitimi almış Salih Çene, 31 yıl önce Kahta’da bir otelin genel müdürü olarak göreve başladığında, Ramazan Aslan’ın da hikayesi başladı. Bir arazi anlaşmazlığı yüzünden babası cezaevine giren ve babasının iki evliliğinden olan 14 kardeşiyle birlikte ortada kalan Ramazan, otelin kapısını çalıp, “Aileme bakmak zorundayım, lütfen beni işe alın” diye Salih Çene’nin karşısına çıktı. 11 yaşında bir çocuğun, “Aileme bakmak zorundayım” sözünden etkilenen Çene, müşterilerin valizlerini taşıması için onu bellboy olarak işe aldı. Ramazan, öyle bir çalışıyordu ki, herkesten önce otelde verilen İngilizce derslerine o koşturuyor, en iyi başarıyı yine o gösteriyordu. Sabahları okula gidip, öğleden sonraları işine devam etti. Fakat o küçücük yaşında ağır valizleri taşıyınca bir süre sonra kamburu çıkmaya başladı. O sıralarda Kahta’da film çeviren Kadir İnanır, Melike Zobu, Erol Taş da otelde kalanlar arasındaydı. Melike Zobu’nun babaannesi, onun kamburu çıkmış halini görünce, “Bak oğlum, uzun bir sopa al, iki koltukaltından geçirerek yürü, daha çok gençsin düzelirsin” dedi. Onun tavsiyesiyle her sabah sopayla yürüyüş yapmaya başladı.

Bu arada Salih Çene, üç ay sonra sistemi oturttuktan sonra otelden ayrıldı. Ayrılırken de, terbiyesi ve çalışkanlığıyla gözüne kestirdiği Ramazan’a bir kalem hediye edip, “Bana mutlaka yaz, seninle irtibatta olmak istiyorum” dedi. Ama Ramazan, okul ve iş koşturmasından hiç mektup yazmadı.

Aradan yedi yıl geçti. Ramazan, otelin her şeyi oldu; aşçılıktan resepsiyona, garsonluktan bulaşıkçılığa kadar her işi yaptı. Salih Çene ile Ramazan’ın yollarının onca yıl sonra yeniden kesişmesi tamamen tesadüftü. Kahta’daki otelin sahibi Alanya’da bir otelde kalıyordu. Kaldığı otelin genel müdürü yine Salih Çene’ydi. Ramazan’ı hatırlayıp, “Bir çocuk vardı, ne yapıyor” diye sorunca, otelin sahibinden “Otelin her şeyini o yapıyor” cevabını aldı. Bunun üzerine Ramazan’a iletmek üzere not gönderdi: “Bir kalem hediye etmiştim, bana bugüne kadar hiç yazmadı. Söyleyin ona ne zaman isterse ona yardım ederim, beni arasın.”

PAHALI DİYE KALAMADIĞI OTELİN SAHİBİ OLDU

Otel sahibi, Ramazan’a notu iletti. O sırada Kahta’daki otel kapanmak üzereydi. Ramazan eline kalemi alıp, Salih Bey’den yardım isteyen bir mektup yazdı.

“30 Nisan 1985 sabah saat 04.00’te Alanya’ya indim. Otogarın hemen karşısında bir otele girdim. Oda fiyatını sordum, çok yüksek geldi. İleride başka bir otel vardı. Orada tanımadığım iki kişiyle aynı odada kaldım.” Aradan sadece birkaç yıl geçtikten sonra, oda fiyatını pahalı bulduğu otelin, sahibi olacağı o sıralar aklının ucundan bile geçmiyordu.

Sabah olduğunda, ilk işi Salih Bey’in müdürlük yaptığı otele gitmek oldu. Otelde servis işlerinin hepsini bildiği için Salih Bey ona, kasiyerliği öğrenmesini tavsiye etti. Askere gidene kadar kasiyerliği de öğrendi, komilik de yaptı. İngilizce ve Almanca’yı kasetlerden öğrendi.
Asker dönüşünde, muhasebe ve resepsiyona geçti. Otelin sahibi, 17 yıllık resepsiyonistler dururken, “Ramazan’a şeflik teklif edin” deyince herkes şaşırdı. Otel üç yıl sonra kapanana kadar da resepsiyon şefi olarak kaldı.

Otel kapanınca eski müşterilerden biri Ramazan’a Alanya’da açacakları otelin genel müdürlüğünü teklif etti. Henüz 24 yaşındaydı. Hayaline kavuşmanın sevinciyle işe koyuldu. O kadar başarılı oldu ki, ikincisini açmaya karar verdiler ve o otelin de genel müdürlüğünü Ramazan’ın yürütmesini istediler. Bir yılın sonunda, başka bir genel müdürü göreve getirmek istediklerinde, “Demek ki, benim bu işi yapamadığımı düşünüyorsunuz” diyerek istifa etti. Otelin 110 çalışanı istifasının kabul edilmemesi için imza topladı ama o kararından vazgeçmedi.

Zaten artık kendi işini kurmak istiyordu. Sermaye için Almanya’daki dayısından yardım aldı. 26 yaşında ilk otelini kiraladı. İşler iyi gittiği halde ortağıyla yaşadığı sorunlar yüzünden ayrılmak zorunda kaldı. Bu kez, daha önce yanlarında çalıştığı Almanlar yine bir otel açtılar ve Ramazan’a teklif ***ürdüler. Beş yıl o otelin genel müdürlüğünü yaparken, bir taraftan da kendisine oteller kiralamaya ve işletmeye başladı. 1999’da da kendisine ait Aska şirketler grubunu kurdu. Ramazan Aslan’ın, şu anda ikisinin mülkiyeti kendine ait, 4 bin yataklı sekiz oteli var. İki yıl önce Alanya vergi rekortmeni oldu.

Başarısının sırrını şöyle anlatıyor: “Benim tek sermayem ismim ve çalışkanlığımdı. Bana herkes dürüst olmadan sadece çalışkanlıkla bu işler olur mu diye soruyor. Dürüst olmazsan olmaz. Bana, iş tekliflerinin hepsi dürüst olduğum için geldi. Ama ben de sabrı, cesareti ve aklı birarada kullandım. Doğru zamanda doğru yatırımlar yapmaya çalıştım. Çalışanlarımın maaşları bir gün gecikecek diye uykusuz geçirdiğim kaç gecem oldu. Kahta’da restoran işletmeye kalkıştığım zaman büyük bir alacağımı tahsil edemediğim bir senedim vardı. O duruma bir daha düşmemek için o senedi hep çalıştığım yerin duvarına, gözümün göreceği şekilde astım. Yaşadığım her şeyden ders çıkardım. Ne oldum değil, ne olacağımın hesabını yaptım. Bir de hiçbir zaman kendim için yapmadım. Sadece ‘ben’ demedim, çalışanlarım olmazsa ben olmazdım, o yüzden onların haklarını da vererek hep ‘biz’ dedim. 500 lirayla başlayan iş hayatım şimdi 16 milyon Euro’ya çıktıysa bunun içinde paylaşmamın verdiği bereketin de olduğunu düşünüyorum.”

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
girisimci_ruh
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
10/07/2009 :  15:55:06  Alıntı
mükemmel bir paylaşım çok sağol
Paranı kaybet zamanını kaybet hatta umudunu kaybet ama onurunu ve şerefini asla kaybetme !!

girisimci@windowslive.com

Şefkatte merhamette güneş gibi ol, ayıpları örtmekte gece gibi ol, keremde,cömertlikte akarsu gibi ol; tevazuda,mahfiyette toprak gibi ol; hoşgörüde deniz gibi ol; öfkede,asabiyette ölü gibi ol; ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol...!!

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
10/07/2009 :  16:15:34  Alıntı
Ben senin yerinde olsaydım,bu devirde uyanık olacan,oğlum akıllı ol,geç abi paradan bahset,paran varsa her şeyin var,parasız adam gereksiz adam,şeytan diyorki diyenlere duyurulur,arkadaşlar bu arkadaşın hayatı hürriyet te bile yayınlanmış bir girişimcimizdir,yalnız sayın Lagutax ,iki girişimci potresi sundunuz ikiside benim çok iyi bildiğim insanlar, sabırsızlıkla diğer yazılarınızıda bekliyoruz sanırım içlerinde bilmediğimiz yine hayranlık uyandıracak şahsiyetler vardır,güzel paylaşımınız için teşekkürler....Saygılarımla..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Lagutax
Üye

Toplam 115 yazı
10/07/2009 :  18:11:34  Alıntı

değerli arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim...

aurora34
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
11/07/2009 :  11:21:13  Alıntı
Azim, gayret, çalışkanlık, başarı hepsi bir yere kadar yazıda anladığıma göre bu başarı hikayesinde de dayı faktörü kilidin açılmasını sağlamış gibi geliyor :)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
12/07/2009 :  03:28:19  Alıntı
Kardeş kavgada düştünmü yereki düşersin önemli olan güçlü olmak değil bir ayağa kalkabilmektir,ha ayağa kalkmayı becerdin, bak nasıl kalktığının önemi yok... duvaramı tutundun, birinemi farketmez,adam ne yaptıysa hakkını vermiş,yani miras,yada piyangodan değil,saygılarımla..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Y.GUNEC
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
12/07/2009 :  03:42:00  Alıntı
gercekten cok etkileyici guzel bir paylasim emegine saglik buda tum genclere ders olsun aslinda bilipte yapmadigimiz bisey var genel anlamda durustluk ve caliskanlik artik devir bizi ole bi hale getirmiski herseyi para pul mal mulk sanmaya baslamisiz insallah hersey tam senin istedigin gibi devam eder
Y.GUNEC

Yerleşim : Belçika / Gent  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.66 saniye.
06:57:40, 19 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım