Ticaret Mi, Turizm Mi ? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Ticaret Mi, Turizm Mi ?

ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
08/06/2009 :  16:38:21 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sayın Koniks üyeleri,
Ben selçuk üniversitesi dış ticaret bölümü 2. sınıf öğrencisiyim, ingilizce biliyorum..

Kendimi turizm sektörüne biraz daha sıcak hissediyorum... Aynı zamanda dış ticaret bölümümü sevmeme rağmen stresli ve riskli olduğunu biliyorum.. O yüzden kararsızım ve kariyerime hangisinde yön vermem gerektiğini bilmiyorum...

Sizlerden bu konu hakkında fikirlerinizi ve görüşlerinizi rica ediyorum...

Teşekkür ederim..
Ahmet YAZICIOĞLU

Yerleşim : Kanada / Calgary  |  Meslek : Öğrenci
lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
08/06/2009 :  16:59:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ahmet kardesım ıkı bolumde guzel ama ıngılızcen ıyı duzeyde ıse dıs tıcaret daha parlak gelecegı olan bır bolumdur dıye dusunuyorum sonucta mezun olduktan sonra ıkı bolum ıcınde kendı ısını yapacak sermayen yoksa dıs tıcaret senın acından daha mantıklı olur , sonucta ozel fırmalarda gorev yapacaksın bence kendını sadece truzmde sınırlama dıs tıcaretın hıtap ettıgı portfoy daha genıs bence.
Ve ılerı asamalarda dıs tıcaret sana daha saglam bır gelecek sunacaktır.
Yıne son kararı sen vereceksın basarılar..
“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” (N. F. Kısakürek)

Yerleşim : Bulgaristan / Veliko Tirnova  |  Meslek : İthalat / İhracat
ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
08/06/2009 :  17:20:27  Alıntı
Sayın Lastottoman, çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.. En mantıklısı dediğiniz gibi dış ticaretin önü açık ve büyük işler yapabilecek bir meslek..yalnız mesela ben konya esnafında çalıştım kurumsal anlamda dış ticaret yapan yok denilecek kadar şirket var..diğer kendi bünyesinde dış ticaret yapan şirketlerin ihracata bakış açıları sadece para kazanmaktan ibaret..ki böyle olması gerekiyor ama dış ticaret elemanlarını değerli bir mensup yerine koymayıp onu bir araç gibi görüp bütün sorumluluğu üstüne yıkıyorlar ve yardımcı olmuyorlar...verdikleri ücret askari ücretin biraz üstünde ama yaptırdıkları iş ve üstüne yıktıkları sorumluluk paha biçilemez..bu durumun psikolojisini çok yaşadım hatta aile şirketimizden bile ayrıldım... bu durumla ilgili ufak bir metin var sizinle paylaşıyorum...

--Yönetici ve mühendis--

Çok uluslu bir şirketin üst düzey yöneticilerinden biri bir gün şehrin üzerinde balonla gezintiye çıkar. Aksilik bu ya, hem yola çıkarken yanına harita almayı unutur, hem pusulasını balondan aşağıya düşürür, hem de yolunu kaybeder. İnmek için uygun bir yer araken bir gökdelenin tepesinde sigara içen bir adam görür ve alçalır.

- "Afedersiniz, ben neredeyim acaba?"

- "Yerden 500 metre yükseklikte bir balonun içindesiniz."

Yönetici sinirlenir:

- "Siz mühendissiniz değil mi?"

- "Evet, nereden bildiniz?"

- "Çünkü başım belada ve size bir soru sordum. Cevap olarak verdiğiniz bilgi tamamen doğru ama aynı zamanda tamamen yararsız."

- "Siz de yöneticisiniz değil mi?"

- "Evet de siz nereden bildiniz?"

- "Çünkü yerden 500 metre yükseklikte bir balonun içindesiniz, yolunuzu kaybetmişsiniz, pusulanız yok, haritanız yok ve berbat durumdasınız. Fakat bütün bunlar şimdi benim suçum oldu."

evet sayın abilerim..bu örnekte verdiğim gibi dış ticarette en ufak bir hata, gecikme yada karşı tarafın yaratacağı sorunların bütün sorumlusu gene sizsiniz büyük azarlar işitip hatta işten kovulacak duruma geliyorsunuz...yada ağzınızla kuş tutsanız ve bu çalıştığınız şirkete yarasa gene patronunuz o kuşu kendisi tutmuş gibi davranacak ve yiyecek ama sizin değeriniz gene olmayacaktır...kendi işimizi yapacak kadarda tecrübemiz deneyimimiz olmadığı için elimiz kolumuz bağlı gene özel sektörde tabiri caizse ağız kokusu çekmeye devam edeceğiz...sonrada dış ticaret açığı var diyecekler...diplomalı mühendis berberlik yapıyor diyecekler...üniversitelerdeki eğitim kalitesiz diyecekler...gençlerin aklı fikri başka yerlerde diyecekler...güzel bir söz var...sevdiğin mesleği yaparsan hayatın boyunca çalıştığını hissetmezsin...bende tam o işi yapıyorum bırakın sevdirmeyi nefret ettiriyorlar...
ufak bir örnekle bitiriyorum...

--Kalp cerrahı--

Dünyanın en ünlü kalp cerrahının arabası bozulmuş. Arabasını tamire ***ürmüş. Tamirci arabanın kaputunu açmış ve kalp cerrahına dönerek:

- "Size birşey soracağım neredeyse ben ve siz aynı işleri yapıyoruz. Mesela ben şimdi itina ile kaputu açacağım bir bakışta problemin nerde olduğunu anlayacağım, kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları, motor yağını değiştireceğim, hatta çok gerekli ise motoru çıkarıp yerine yenisini takacağım. Söylesenize nasıl oluyorda siz binlerce dolar kazanıyorsunuz ama ben meteliğe kurşun atıyorum?"

Bunun üzerine cerrah tamircinin kulağına eğilmiş ve şöyle demiş:

- "Bunların hepsini motor çalışıyorken yapmayı denesenize!"

gençlerimizin bizlerin önünü açın ki beyin göçü olmasın..( )
Ahmet YAZICIOĞLU

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
08/06/2009 :  17:44:56  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ahyazoglu
Sayın Koniks üyeleri, ben selçuk üniversitesi dış ticaret bölümü 2. sınıf öğrencisiyim ingilizce biliyorum..Kendimi turizm sektörüne biraz daha sıcak hissediyorum..aynı zamanda dış ticaret bölümümü sevmeme rağmen stresli ve riskli olduğunu biliyorum..o yüzden kararsızım ve kariyerime hangisinde yön vermem gerektiğini bilmiyorum.. sizlerden bu konu hakkında fikirlerinizi ve görüşlerinizi rica ediyorum...teşekkür ederim..

Sevgili arkadaşım ben Turizm önlisans ve işletme lisans eğitimi aldım Ve bir süre turizm sektörünün tozunu yuttum her sektörün olduğu gibi Turizm sektörününde dezavantajları ve avantajları var
Eğerki düzen, statü , düzenli bir iş tanımım olsun diyorsan Turizm sektörü senin beklentilerini karşılamayacaktır Örneğin çok iyi bir yabancı dilin olduğu halde plajda herkes eğlenirken sen hizmet etmek zorunda kalacaksın.
Ayrıca Turizm sektöründe nekadar donanımlı olursan ol kariyer basamaklarını ilerlemek "patika yolda çıplak ayakla yürümeye benzer".
Çünkü bu sektörde tabiri caizse bilgiden çok bilgiyi kullanış tarzın önemlidir.

"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
08/06/2009 :  17:57:20  Alıntı
Masal06 teşekkür ederim yorum için...turizm sektöründe çalışmış birisi olarak sanırım sizde ticarete dönmüşsünüz...peki şu anda ticaret yapmanıza rağmen turizm sektörünü özlediğiniz oldumu ? kıyaslama yaparsak hangisi daha ağır basıyor?
Ahmet YAZICIOĞLU

rterzioglu
Üye

Toplam 1714 yazı
08/06/2009 :  22:53:47 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ticaret > Turizm
Turizm > Ticaret gibi uygula işlerini. Turizm de ticarette serbest işler artık. Yaz turizm kış ticaret. Yani her ikisinide yürütebilirsin bir arada diye düşünüyorum. Sıcak bulduğun değil bildiğin işi yaparak başka işe geçmeyi dene. Benim düşüncem bu.

Bak mesela Masal06 her eğitimi almış. Her işi bilenlerden olma. :)
Bu işte para var! - https://buisteparavar.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
canerkus
Üye

Toplam 281 yazı
08/06/2009 :  23:14:06  Alıntı
Ahyazoğlu , zaten kendin söylemişsin konya esnafının ne olduğunu, çoğu ciğeri 5 para etmeyen adamlar aralarında iyi birini bulmak çok zor. Bence turizm sektörünü düşün . Hem Konya turizm açısından potansiyeli yüksek bir şehir ( yapılan bütün yanlışlara rağmen).

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Diğer
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
09/06/2009 :  01:25:52  Alıntı
Değerli kardeşim nereye gidersen git,ne iş yaparsan yap,kiminle çalışırsan çalış,sorun hep aynı olacaktır.Bakınız hep çalışanların derdi aynıdır,100 taklanın 99 unu atarsınız değerli olursunuz,1 ini atamazsanız,gözden düşersiniz,peki nasıl oluyoda 100 taklanın 30 unu atan adam sizden daha iyi para kazanıp daha iyi kariyer yapıyoda,siz hala sürünüyorsunuz.Bunda hep bir yanlış vardır.Söylim siz sadece iş odaklı çalışır,işinize bakar,daha iyi hizmet,daha iyi cirolar,daha çok mesai yaparken bazı şeyleri kaçırırsınız.İşte vizyonunuz geniştir,önceden bazı şeyleri görürsünüz,uyarırsınız,şom ağızlı olursunuz,yalamalık yapmadığınız kendinize özgüveniniz olduğundan,ukala kendini beğenmiş olursunuz,sıfır hata ile çalışır,işinizi düzgün yapar hiç yıkılmaz,en işten çıkılmayacak durumlarda bir sürü adamın beceremediği işi kısa zamanda çözersiniz,dikkat çeker,saygınlık kazanacağınıza düşman kazanırsınız.Hatta bırakın iş yerindekileri,patronunuz bile hatanızı bulmak için kıvranmaktadır,zira ilerde sizi kontrol etmek zordur kim bilir daha neler yaparsınız,vs vs vs,Sonra bir gün biri gelir,yeni bir oluşuma gidilir,sizin 1-2 senede kurduğunuz tıkır tıkır işleyen sistemi,yıkar sizede yol görünür..O yüzden de çalışma hayatında,hiç bir işe karışmayan yorum yapmayan,sadece işe gidip gelen her kezle arayı iyi tutan ,dikkat çekmeyen,dünya yansa umursamayan,her denileni yapan,sizden aldığı bilgiyi sizin olmadığınız bir ortamda ustalıkla satan,sadece kendi çıkarlarını düşünen,ama bunu çok iyi gizliyen,hiç bir şeye muhalif olmayan,hiç bir şekilde olumlu olumsuz yorum yapmayan ve patronunun canını sıkmayan,eli bir yerinde sadece kılık kıyafetine bakan,asla ne işe yaradığını bilmediğiniz bu kişilerin,müdürünüz,hatta koordinatörünüz olması,gelirde de sizi 5katlaması yüzde 90 gibi bir oranda gerçekleşir.İşte çalışma hayatı budur.Hangi sektördede olduğunuzun hiç bir önemi yoktur,bu işler,devlettede özelde de bu şekildedir.Siz madalya beklerken,yada ulan bunlar benim yakında heykelimi dikerler derken,bir gün muhasebeden hesabınız kesilir.Sizde buna pek üzülmezsiniz,zira zaten böyle bir ortamda mutlu değilsinizdir,elbise kalıba dar gelmektedir.Sonrada biraz dinlenir,tatil yaparsınız,planlara başlarsınız,şu sektörmü iyi bu işmi,ÇÜNKÜ ARTIK BİRİLERİ İLE ÇALIŞAMAYACAĞINIZI ANLAMIŞSINIZDIR.Ama hangi işe girmeye kalksanız kime danışsanız,cevaplar yine aynıdır,o işi yapan var,bu devirde işmi yapılır,akıllı ol,kaşınma,o iş tutmaz,bence sen şu işi yap,sen yapamazsın,sen o işin maliyetini biliyonmu,,paran varmı ,saçma düşünüyorsun,vergi ile mi uğraşacan,sen işi mişi boş ver sallabaşı al maaşı,baban ne diyo,yada diğer aile fertlerinden biri????NE DEMEK BABAM NE DİYO, YA BABAM BENLEMİ OKUDU,BENLEMİ ÇALIŞTI, BU İŞİ BABAMMI YAPACAK..Her neyse sonunda ***is modun da gider tıpış tıpış en çok geçerlilik kazanan salla başı al maaşına devam edersin,yalnız bu şık o başı sallayanlar için geçerlidir,ve doğrudur,BELLİ BİRİKİME GELMİŞ insanlar için değil.Şimdi turizm mi dış ticaretmi ,sorusuna,sermayeniz ne kadar bilmiyorum,organizasyonunuz nasıl onuda,zira alimlik ayrı mualimlik ayrı,işletme açmak ayrı,işletmecilik ayrıdır,o sizin yakındığınız hatta onların ağa babaları bile daha büyük işletmeler bile sadece işyeridir,işletmecilik sıfırdır,.bu gün yer açsalar bakkal bile işletemezler,hep bindikleri dalı kesen,kısa vadeli,adam seçemeyen ,zira erdemli insanın değerini erdemli adam bilir,sadece kendi çıkarlarını düşünen diyecem olmayacak,çıkarını düşünen adam yanlış yapmaz,kazandığı parayı düşünen,çıtasını hep bazı etmenlerinde yardımı ile bir yere getirip orda kalan sığ kişilerdir.MARKALAŞAMAMIZIN,ULUSLAR ARASI ARENEDA,TURKCELL DIŞINDA PEK DE BİR AKTÖR ÇIKARAMAMIZIN SEBEBİDE BUNLARDIR. Gelelim benimde hem yerleşim hem de işim icabı çok iyi bildiği TURİZM sektörüne.Kardeş sakın girme derim.Nedenmi,çünkü bizim tesislerimiz,avrupanın turizmde kaymağını yiyen İTALYA YA 5 basarken,ordaki gibi **lık olamazken,artı ulaşım yeme içme,konaklama ordan ucuzken,artı yetişmiş elemanlarımız varken,(ŞU AN TURİZM OTELCİLİK OKUYANLARIN YÜZDE 70 İBAŞKA BİR SEKTÖRDE ÇALIŞIYOR.)NİYE İSTEDİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ.BİR 5 YILDIZLI TESİS NASIL BUNCA ALT YAPI VARKEN UCUZ İŞÇİLİK VARKEN,ULAŞIM KOLAYLIĞI VARKEN,SÜREKLİ ZARAR EDİP SÜREKLİ EL DEĞİŞTİRİYO.GİDİN ÇALIŞANLARA BAKIN DON DEĞİŞTİRİR GİBİ İŞYERİ DEĞİŞTİRMEKTEDİR BU SEKTÖRDE NEDEN,SÖYLİM BURDA BENCE AMAÇ OTELİ SATIN ALIP İŞLETMEK DEĞİL,BİR YERLERDEN UCUZA KREDİ ALMAK,KARAYI AKLAMAK İŞİDİR,O OTELİN İŞLEMESİ DE PERSONELİDE O YÜZDEN ÖNEMLİ DEĞİLDİR,O SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR SADECE FİGURANLARDIR.AYNI OLAYI TEKSTİL VE DAHA BİR ÇOK İŞYERLERİNDE GÖRDÜM...HALA BEN BU SEKTÖRE GİRECEM DİYORSAN BİLEMEM.MAL VERSEN BURAYA PARASINI ALAMAZSIN BATARSIN.BENCE,SEN BİLDİĞİN KONUDA AMA BAĞIMSIZ ÇALIŞ,KENDİ İŞİNİ KUR,BU GÜNKÜ SENİN BİLDİĞİN İNTERNET VE İLETİŞİM SEKTÖRÜ EN BÜYÜK YARDIMCIN OLACAKTIR.EĞER SIKINTIN OLAN KONULARDA BANA DAHA AYRINTILI BİLGİ VERİRSENDE SANA TÜM ARKADAŞLAR GİBİ YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM,KALIN SAĞLICAKLA..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
09/06/2009 :  13:37:01  Alıntı
Öncelikle yazdığınız yorumlar için hepinize teşekkür ederim..

rterzioglu - sanırım haklısınız her ikisinide aynı anda yürütmek biraz daha mantıklı.. ben mesela şöyle düşünüyorum konyadaki bir otelin resepsiyonisti olmak ve bağımsız part time e-ticaret yapmak...ama bu ikisinide birlikte yürütmek için zamana ve tecrübeye ihtiyaç var diyorum o yüzden önce kişisel gelişime ağırlık vermeyi planlıyorum..

canerkus - sanırım sizde konyalı esnaflardan çekmişsiniz belli...5 kuruş fazla kazanmak için kıramayacakları kalp yok..yeterki kazansınlar sonuçta tok açın halinden anlamaz derler bizim konyalı esnafların çoğuda böyle...Allah hepimize sabır versin..

sayın METTİN, düşünerek ve sabırla yazdıklarınıza saygım sonsuz..teşekkür ederim.. sanırım sizinde dediğiniz gibi salla başını al maaşını yerine kendi işimi yaparım kimseyede başımı sallamam...önce kişisel gelişim sonra tecrübe daha sonra iş kurma diyorum..ama kader bu bakarsın hiçbiri olmadan iş kurarım bakarsın hiçbirini yapamam..o yüzden bence insanoğlu ne oldum dememeli ne olacağım demeli ve her yaptığı işi yarın ölecekmiş gibi yapmalı o zaman kaybedeceği birşey kalmadan herşeyi Allah'ın takdiri ilahisine bırakmalı(tevekkül etmeli)...Turizm mi Ticaret mi ? ben önce insanlık sonra her ikiside diyorum..teşekkür ederim....
Ahmet YAZICIOĞLU

lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
09/06/2009 :  15:30:10 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Metın abımızın masallahı var hem mantıklı hemde uzun yazı yazmak herkesın harcı degıldır bu yuzden gercekten kendısıne tesekkur edıyorum.

Bazı yazılar uzun dıye genelde okuyamıyorum ama sayın Metının yazıları basından sonuna muhakkak okunmalıdır dıye dusunuyorum.

Caner kardesımızın yorumuna gelınce konya esnafını bende yakından tanırım ve bır cok tıcaretım olmustur ama cıgerı 5 para etmez esnaf ben goremedım ve cogu ıle halen dıyalogtayım ve gercekten esnaflıgın hakkını veren kısıler.
Yalnız şu olay var burdakı cıgerı 5 para etmez demektekı maksat dısarıya acılmadakı cesaretsızlık ıse buda bıraz ınsafsızlık olur dıye dusunuyorum.

“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” (N. F. Kısakürek)

Yerleşim : Bulgaristan / Veliko Tirnova  |  Meslek : İthalat / İhracat
KaPTaN_BoY
Üye

Toplam 152 yazı
09/06/2009 :  16:18:14  Alıntı
Merhaba Sn : Ahyazoglu

Okuğudun bölüm gayet güzel.Heleki ingilizce bilmem işini herzaman kolaylaştıracaktır.Yapacağın iş birazda senin yaşam tarzına bağlı.Örnek verecek olursam turizmdende iyi paralar kazanabilirsin ancak Türkiye ve diger ülkelerde bu iş biliyorsunki sezonluk dönüyor.Sürekli başka maceralara atılman gerekebilir.Ama ticarete atılırsan risk vardır ama işini oturttuktan sonra düzenli paralar kazanabilirsin.ve bunun dışında çevirmenlik gibi ek işlerde yaparak kazancını daha yüksek seviyelere taşıyabilirsin.

İş hayatınızda başarılar.

Tşk.

iyi çalışmalar.
ÇALIŞAN DEMİR PASLANMAZ...!!!
Gazeteci
birolcolak1985@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
halimkoçan
Yeni Üye

Toplam 40 yazı
09/06/2009 :  17:16:27  Alıntı
Kuşadasında yaşamış biri olarak;
1- Kuşadasında ilk olarak halı işi mükemmel bir iş idi. Sonra 200 usd lık halıyı 20 000 usd satmaya başladık ve bunu anlayan özellikle Amerikalı turistler halı alımını kesti. Kuşadasında halıcılık bitmiş durumda...
2-Daha sonra Deri ürünleri çok moda oldu. Yine zeki(!) halkımız bir yolunu buldu ve deri de de birsürü dalavere yapmaya başladı. Turistleri sarhoş edip onlara imza attıran sevgili esnafımız bunun acısını şöyle çekiyor''bu devlet birşey yapmıyor kardeşim'' diye bağırarak hayatını harcıyor. Bunun üzerine deri satışlarımız da bitti. Daha sonra mı ne oldu;
3-Otelciliğin hali de ortada. 5 yıldızlı bir otel muhasebe müdürü bana bu otelin yıllık ne karı 250 000 USD demişti, şok geçirmiştim. Okadar çaba sadece bu paraya... Gelecek için yatırım yapmak neredeyse imkansız ve şimdi otel de bitiyor...
4-Sarraf işimiz var, o da yavaş yavaş bitiyor çünkü turistlerde alım gücü çok düştü.
5-6 ay olan bir pazar.

Daha saymakla bitmez. Turizm öldü yaşasın ticaret ve sanayyi...

Kesin doğru değildir. Yanılıyor olabilirim...

Saygılar
Be a light, not a judge,
Be a model, not a critic,
Be part of the solution, not part of the problem.

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
09/06/2009 :  17:29:58  Alıntı
sayın halimkoçan, tşk ederim yorumun ve deneyimlerini bizimle paylaştığın için...

anladığım kadarıyla turizmin içinde ticaret yapıyosun esnaflık yaparak..peki halı ticaretini turistlerin senin ayağına gelerek değilde sen oralara giderek yada ulaştırarak satmayı denedin mi? yada denesek faydasını görürmüyüz ?
Ahmet YAZICIOĞLU

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
09/06/2009 :  17:35:47  Alıntı
KARDEŞLER KUSURA BAKMAYIN KONYALI MUHABBETİNE DEĞİNMEDEN EDEMEYECEM,HER ORMANDA İYİ AĞAÇTA VAR KÖTÜ AĞAÇTA. BEN BİRAZ BAZI ARKADAŞLARIMDAN EKSİK BAZILARINDAN FAZLA BİRİ OLARAK BENDE KONYALI KAZIĞI YEDİM,AMA EN YAKIN ARKADAŞIM KONYALI VE DOKTOR ÖYLE OLDUĞU HALDE SANIRIM 23 SENELİK DOST DEMİM DE KARDEŞİM,HALA ÇOĞU KONUDA ANLAŞAMAYIZ TARTIŞIRKEN BİZİ TANIMAYAN KAVGA EDİYOZ SANIR.O KONYALI MUHABBETİNDEN ZİYADE KURUMSALLAŞAMAMADAN KAYNAKLANAN CAHİL ÖFKESİ DESEK DAHA İYİ OLUR.KONYALI KARDEŞLERİMİZİ DİĞER KARDEŞLERİMİZ GİBİ SEVİYORUZ.ARTI UZUN YAZDIĞIMI İMLA KURALLARINA UYMADIĞIMI DÜŞÜK CÜMLELER KURUP KAFANIZI KARIŞTIRDIĞIMI BİLİYORUM AMA İNANIN BU SİTEYE GİRMEDEN SADECE NOTLAR ALIRDIM.ASLINDA KOMPOSİZYONUM İYİDİR VE ÖDÜLDE ALMIŞTIM,ANTALYA 2NCİSİ.AMA OKULU BİTİRELİ BAYAĞI YIL OLUYO. SAYIN LOSTOTTAMANIN GÖZLERİNİ YORDUĞUM İÇİN ÜZÜLDÜM.AYRICA KENDİLERİNİ VE DAHA BİR ÇOK ARKADAŞIMIZINDA YAZILARINI AYNI İLGİ İLE TAKİP ETMEYE ÇALIŞIYORUM.BU GENÇ ARKADAŞIMIZA YENİ DEĞİLDE YAPILAN EKSİK ŞEYLERE DİKKAT ETMESİNİ SAĞLIK VERİYORUM KALIN SAĞLICAKLA.

ahyazoglu
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
09/06/2009 :  17:43:29  Alıntı
sayın Mettin teşekkür ederim tekrar yorumun için...benimde tam olarak demek istediğim şeyi kendi üslubunla süper anlatmışsın...

KURUMSALLAŞAMAMADAN KAYNAKLANAN CAHİL ÖFKESİ...

işte bu olay konyalı gençlerden verimliliği alamaz hale getiriyor ve daha da kötüsü kendilerine benzetiyorlar...bence türkiyenin birçok yerinde böyle.. idari bölümde bunlar yaşanırken atölye içerisindeki durumları duymak bile istemiyorum daha da kötüsü orda yaşanıyor..sonra imalat hataları olunca gene suçlu bizleriz...ben buna eğitimsizlik diyorum cahillik diyorum...sizinde dediğiniz gibi KURUMSALLAŞAMAMADAN KAYNAKLANAN CAHİL ÖFKESİ herşeyi anlatıyor...ellerinizden öperim.
Ahmet YAZICIOĞLU

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
13/06/2009 :  21:25:48  Alıntı
KARDEŞİM SORUNLARIMIZ İŞTE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ÜLKE SORUNLARI VE HER YERDE KARŞIMIZA ÇIKIYOR,PEYGAMBERİMİZE SORMUŞLAR İYİ MÜSLÜMAN KİMDİR DİYE,DEMİŞ BİR HATAYI BİR DEFA YAPANDIR.YANİ CIZ KELİMESİNİN MANASINI CANIMIZ ACIDIĞI ZAMAN ÖĞRENİRİZ,ONDAN ÖNCE BİR ŞEY İFDE ETMEZ,SORUNU GÖRMEK BİR ADIM,SORUNA ÇÖZÜM OLACAK POLİTAKALAR GELİŞTİRMEK 2NCİ ADIM.ALLAH HEPİMİZİ BİR HATAYI BİR DEFA YAPAN KULLARINDAN EYLESİN...

termeli
Yeni Üye

Toplam 38 yazı
21/04/2010 :  15:01:56  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - METTİN
Değerli kardeşim nereye gidersen git,ne iş yaparsan yap,kiminle çalışırsan çalış,sorun hep aynı olacaktır.Bakınız hep çalışanların derdi aynıdır,100 taklanın 99 unu atarsınız değerli olursunuz,1 ini atamazsanız,gözden düşersiniz,peki nasıl oluyoda 100 taklanın 30 unu atan adam sizden daha iyi para kazanıp daha iyi kariyer yapıyoda,siz hala sürünüyorsunuz.Bunda hep bir yanlış vardır.Söylim siz sadece iş odaklı çalışır,işinize bakar,daha iyi hizmet,daha iyi cirolar,daha çok mesai yaparken bazı şeyleri kaçırırsınız.İşte vizyonunuz geniştir,önceden bazı şeyleri görürsünüz,uyarırsınız,şom ağızlı olursunuz,yalamalık yapmadığınız kendinize özgüveniniz olduğundan,ukala kendini beğenmiş olursunuz,sıfır hata ile çalışır,işinizi düzgün yapar hiç yıkılmaz,en işten çıkılmayacak durumlarda bir sürü adamın beceremediği işi kısa zamanda çözersiniz,dikkat çeker,saygınlık kazanacağınıza düşman kazanırsınız.Hatta bırakın iş yerindekileri,patronunuz bile hatanızı bulmak için kıvranmaktadır,zira ilerde sizi kontrol etmek zordur kim bilir daha neler yaparsınız,vs vs vs,Sonra bir gün biri gelir,yeni bir oluşuma gidilir,sizin 1-2 senede kurduğunuz tıkır tıkır işleyen sistemi,yıkar sizede yol görünür..O yüzden de çalışma hayatında,hiç bir işe karışmayan yorum yapmayan,sadece işe gidip gelen her kezle arayı iyi tutan ,dikkat çekmeyen,dünya yansa umursamayan,her denileni yapan,sizden aldığı bilgiyi sizin olmadığınız bir ortamda ustalıkla satan,sadece kendi çıkarlarını düşünen,ama bunu çok iyi gizliyen,hiç bir şeye muhalif olmayan,hiç bir şekilde olumlu olumsuz yorum yapmayan ve patronunun canını sıkmayan,eli bir yerinde sadece kılık kıyafetine bakan,asla ne işe yaradığını bilmediğiniz bu kişilerin,müdürünüz,hatta koordinatörünüz olması,gelirde de sizi 5katlaması yüzde 90 gibi bir oranda gerçekleşir.İşte çalışma hayatı budur.Hangi sektördede olduğunuzun hiç bir önemi yoktur,bu işler,devlettede özelde de bu şekildedir.Siz madalya beklerken,yada ulan bunlar benim yakında heykelimi dikerler derken,bir gün muhasebeden hesabınız kesilir.Sizde buna pek üzülmezsiniz,zira zaten böyle bir ortamda mutlu değilsinizdir,elbise kalıba dar gelmektedir.Sonrada biraz dinlenir,tatil yaparsınız,planlara başlarsınız,şu sektörmü iyi bu işmi,ÇÜNKÜ ARTIK BİRİLERİ İLE ÇALIŞAMAYACAĞINIZI ANLAMIŞSINIZDIR.Ama hangi işe girmeye kalksanız kime danışsanız,cevaplar yine aynıdır,o işi yapan var,bu devirde işmi yapılır,akıllı ol,kaşınma,o iş tutmaz,bence sen şu işi yap,sen yapamazsın,sen o işin maliyetini biliyonmu,,paran varmı ,saçma düşünüyorsun,vergi ile mi uğraşacan,sen işi mişi boş ver sallabaşı al maaşı,baban ne diyo,yada diğer aile fertlerinden biri????NE DEMEK BABAM NE DİYO, YA BABAM BENLEMİ OKUDU,BENLEMİ ÇALIŞTI, BU İŞİ BABAMMI YAPACAK..Her neyse sonunda ***is modun da gider tıpış tıpış en çok geçerlilik kazanan salla başı al maaşına devam edersin,yalnız bu şık o başı sallayanlar için geçerlidir,ve doğrudur,BELLİ BİRİKİME GELMİŞ insanlar için değil.Şimdi turizm mi dış ticaretmi ,sorusuna,sermayeniz ne kadar bilmiyorum,organizasyonunuz nasıl onuda,zira alimlik ayrı mualimlik ayrı,işletme açmak ayrı,işletmecilik ayrıdır,o sizin yakındığınız hatta onların ağa babaları bile daha büyük işletmeler bile sadece işyeridir,işletmecilik sıfırdır,.bu gün yer açsalar bakkal bile işletemezler,hep bindikleri dalı kesen,kısa vadeli,adam seçemeyen ,zira erdemli insanın değerini erdemli adam bilir,sadece kendi çıkarlarını düşünen diyecem olmayacak,çıkarını düşünen adam yanlış yapmaz,kazandığı parayı düşünen,çıtasını hep bazı etmenlerinde yardımı ile bir yere getirip orda kalan sığ kişilerdir.MARKALAŞAMAMIZIN,ULUSLAR ARASI ARENEDA,TURKCELL DIŞINDA PEK DE BİR AKTÖR ÇIKARAMAMIZIN SEBEBİDE BUNLARDIR. Gelelim benimde hem yerleşim hem de işim icabı çok iyi bildiği TURİZM sektörüne.Kardeş sakın girme derim.Nedenmi,çünkü bizim tesislerimiz,avrupanın turizmde kaymağını yiyen İTALYA YA 5 basarken,ordaki gibi **lık olamazken,artı ulaşım yeme içme,konaklama ordan ucuzken,artı yetişmiş elemanlarımız varken,(ŞU AN TURİZM OTELCİLİK OKUYANLARIN YÜZDE 70 İBAŞKA BİR SEKTÖRDE ÇALIŞIYOR.)NİYE İSTEDİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ.BİR 5 YILDIZLI TESİS NASIL BUNCA ALT YAPI VARKEN UCUZ İŞÇİLİK VARKEN,ULAŞIM KOLAYLIĞI VARKEN,SÜREKLİ ZARAR EDİP SÜREKLİ EL DEĞİŞTİRİYO.GİDİN ÇALIŞANLARA BAKIN DON DEĞİŞTİRİR GİBİ İŞYERİ DEĞİŞTİRMEKTEDİR BU SEKTÖRDE NEDEN,SÖYLİM BURDA BENCE AMAÇ OTELİ SATIN ALIP İŞLETMEK DEĞİL,BİR YERLERDEN UCUZA KREDİ ALMAK,KARAYI AKLAMAK İŞİDİR,O OTELİN İŞLEMESİ DE PERSONELİDE O YÜZDEN ÖNEMLİ DEĞİLDİR,O SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR SADECE FİGURANLARDIR.AYNI OLAYI TEKSTİL VE DAHA BİR ÇOK İŞYERLERİNDE GÖRDÜM...HALA BEN BU SEKTÖRE GİRECEM DİYORSAN BİLEMEM.MAL VERSEN BURAYA PARASINI ALAMAZSIN BATARSIN.BENCE,SEN BİLDİĞİN KONUDA AMA BAĞIMSIZ ÇALIŞ,KENDİ İŞİNİ KUR,BU GÜNKÜ SENİN BİLDİĞİN İNTERNET VE İLETİŞİM SEKTÖRÜ EN BÜYÜK YARDIMCIN OLACAKTIR.EĞER SIKINTIN OLAN KONULARDA BANA DAHA AYRINTILI BİLGİ VERİRSENDE SANA TÜM ARKADAŞLAR GİBİ YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM,KALIN SAĞLICAKLA..

Değerli Dostlar,
Bu yazıyı okuyunca bir anda nedense kendimi görür gibi oldum. Kafamdan geçenlerin başka biri tarafından da düşünülüyor olup yazıya dökülmesini görmek gerçekten ilginç ve güzel bir olay. Metin bey'i tebrik ediyorum.
Ben 35 yaşındayım. Esasen Elektronik Tekn.Öğretmenim fakat staj dışında hiç bu işi yapmadım. Son 12 yıldırda uluslararası bir bilgisayar-bilişim şirketinde çalışıyorum. İşimiz Hizmet sektörü.Yani hergün yoğun ve stresli. Sürekli insanlarla iletişim gerektiyor.Haliyle insanla uğraşmak kadar da zor bir iş yok diye düşünüyorum. Benim uzmanlık alanım atm cihazları.(Saha,destek,projelendirme,Koordinasyon,İyileştirme çalışmaları v.s) Birçok şey gördük,yaşadık. Metin bey'n yazdığı gibi iş yapmamak için direnen insanlar birde sizin yaptığınız işi beğenmeyince işler iyice çekilmez hal alıyor ve bende bunun üzerine ailemle oturup birlikte bir karar aldım ve işi bırakıp İzmir Urla'ya yerleşmeye karar verdim. Orada birçok eş-dost-akraba mevcut. Eşimin ailesi orada oturuyor. Herkesin kendine göre yaptığı işler var. İnşaat işi yapandan,bakkal işletene.İşçiden memura,boşta gezene v.s. Neredeyse 20 yıldır çalışıyorum. Bu süre zarfında üniversite yıllarıda dahil ekstra bir iş bulup yaptım,şuan çalıştığım yerde de aynı şekilde ekstra işler yaptım. Ancak bunların hepsi dönemlik ve geçici işler oldu. Deyim ne kadar yerinde olur bilemiyorum ama "Kabıma sığmaz oldum." Dersenizki çokmu akıllısın,yada çokmu zekisin? Böyle bir iddiam hiç olmadı ama başkalarından duyduğum oldu. :-)
Eşim öğretmen. Aslında bu kararı alırken birazda ona güvendim.Bir çocuğumuz var ve biliyorumki ben hiçbir iş yapmasam bile eşim evini geçindirebilecek imkana ve kudrete sahip. Ama daha az harca****,ama bazı şeylerden kısarak bir şekilde yaşamlarını yürütebilecek seviyedeler. Tabiki bende iyi yada kötü mutlaka bir iş yapmak zorundayım.Yoksa zaten hayat bana zindan olur.Amacım çok kısa sürede çok para kazanmak değil.En azından evimi geçindirebilecek kadar para kazanabilmek. Tabiki fazlasını kazanmak için daha çok çalışmak gerektiğini ve sektörleri iyi tanımak gerektiğini biliyorum. Ama bazen bilmek yetmiyor. Yaşamak ve tecrübe etmekte gerekiyor.
Sonuç olarak yıllardır hizmet sektöründe çalıştığıma göre bir şekilde yine hizmet sektöründe kendime ait bir işim olabilir diye düşünüyorum. Mevcut işimi severek yapmıyorum. Bu sebeple yapacağım iş farklı bir sektörde olacak. Bu konuda altyapı çalışmalarım ve araştırmalarım devam ediyor. Birkaç konu var. Detaylarını araştırıyorum. Gitmeyi düşündüğümüz bölgede en çok ne gider,ne gidiyor bunları araştırıyorum. (İlla Urla olmak zorunda değil,İzmir merkezde de araştırıyorum) Elbet bir yerden başlangıç sağlayabilirim diye düşünüyorum. Çok acele etmek istemiyorum. Etmiyorumda. Neticede sadece benim isteğimlede gidemiyoruz. Devlet babanın öncelikle eşimi oraya tayin etmesi gerekiyor.
Bu sitede İzmir'le ilgili birçok yazı gördüm.Herkes birşeylerden bahsetmiş. İzmir'in alım gücünün düşük olduğundan bahsedenlerde var,gelecekte güzel bir pazar olacağından da. Ama herkesin ortak fikri yaşanabilir güzel bir yer olduğu konusu. Bende öyle düşünüyorum. Umarım pişman olmayız.(Bu zamana kadar yaptığım hiçbirşeyden pişmanlık duymadım,umarım bundan da duymam.:-))
Eğer İzmir'le ilgili makul fikirleri olan arkadaşlar varsa paylaşmalarını rica ederim. Şu kadar param var ,bu kadar malım var demeyeceğim ama neticede çok olmasada elimde bir iş yapacak kadar sermayem var. Ama bunun arkası yok.Yani tek atımlık bir barut ve bunu çok iyi değerlendirmem gerekiyor. Bazen düşünüyorum elimdeki parayı bir değilde birden fazla küçük çaplı işlere yatırım yapayım diye ama neticede bu seferde işlerin idaresi zor olur endişesi alıyor beni.Ya küçük çaplı bir başlangıç yapıp barutu iki parça halinde kullanacağım yada ortak birşeyler yapmaya çalışacağım.Açıkçası birlikten kuvvet doğar diye düşünüyorum ama sorunlarında bununla beraber artacağını tahmin ediyorum. Ortaklıktan ziyade tek başıma yapma taraftarıyım. Ama bölgeyi ve çevreyi tam bilmediğimden bu konuda da kararsızım. En azından başlangıçta da olsa böyle bir girişimde bulunabilirim. Neticede son kararı ben verecek olsamda hayat ve iş tecrübesi olan siz değerli arkadaşların fikirlerinide değerlendirmek isterim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Uffie
Üye

Toplam 102 yazı
28/05/2010 :  23:19:21  Alıntı
Tüm yazılanları okudum.Gerçekten çok güzel.

Bende bir süre mağaza müdürlüğü yapıp turizm sektörüne geçmiştim geçen yaz.Ama büyük hata yapmışım diyorum.Turizm sektörü bambaşka bir dünya..Ve inanılmaz ayrıntılı ayrıca çok zor.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
halimkoçan
Yeni Üye

Toplam 40 yazı
03/06/2010 :  11:38:49  Alıntı
Herkez iyi döktürmüş.

Fikrimi, Kuşadası'nda yaşamış turizmle ilgili her şeyi görmüş, sonra beyenmeyip ticarete atılmış bir kişi olarak söylüyorum.

TİCARET kardeşim ticaret. Ne yaparsan yap ilk önce AL-SAT sonra ÜRET-SAT.

İlk önceleri 2-3 yıl kadar pek işin yüklü olmaz ama insanlar seni o meslekte hep gördüğü zaman güven gelir ve devamının becerisi sende...

Saygılar

Be a light, not a judge,
Be a model, not a critic,
Be part of the solution, not part of the problem.

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.72 saniye.
07:05:18, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım