Spielberg'ün Dadaş Mimarı. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Spielberg'ün Dadaş Mimarı. . .

ugurzel
Üye

Toplam 26 yazı
26/03/2001 :  21:27:18   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

On yaşındayken ailesiyle Erzurum'dan Almanya'ya giden Ahmet Alptekin, bugün ünlü yönetmen Steven Spielberg'in 15 kişilik yaratıcı ekibinde mimar olarak görev yapıyor. Kaliforniya'da yaşayan Ahmet Alptekin, 2000 yılında ABD'nin mimari alandaki en büyük ödüllerinden biri olan ABD Müteahhitler Birliği'nin verdiği Golden Nugget ödülünü Las Vegas'ta yaptığı Jeryy Herbst Residence ile aldı.
Ekonomist'in haberine göre, Berlin'de mimarlık eğitimini tamamlayan Ahmet Alptekin, 1977'de Türkiye'ye döndü ve bir süre İTÜ'de öğretim üyeliği yaptı. 1984 yılında ABD'ye giden ve Kaliforniya'ya yerleşti. ABD'nin en büyük mimarlık şirketlerinden biri olan CYP'de bir süre çalıştıktan sonra, kendi mimarlık şirketi AA Group'u kurdu. Alptekin, kendi şirketi AA Group'u kurduktan sonra Akdeniz ve Meksika mimarisini birleştirdiği bir çok başarılı projeye imza attı.
Bu projelerin büyük ilgi gördüğü sıralarda ET, Schindler'in Listesi gibi unutulmaz filmlere imza atan ünlü yönetmen Spielberg'in dikkatini çekti. Alptekin, artık kendi şirketinin yanında Spielberg'in ‘‘creative team’’inde de görev yapıyor. Alptekin, geçen yıl da Türkiye'de büro açtı.

EKİPTEKİ TEK MİMARIM
Ahmet Alptekin, Spielberg'in yaratıcı ekibindeki çalışmasını şöyle anlattı:
‘‘16 kişilik bir ekibiz. Ekipte özellikle elektronik oyunlar hazırlayan uzmanlar yer alıyor. Ben ekipteki tek mimarım. Ekip, toplantılarda beyin fırtınası yapıyor ve toplantılarımız saatlerce sürüyor. Ben bu oyunların mekansal uygulamaları için fikirler üretiyorum.’ 1999 yılında toplam yatırım tutarı 64 milyon doları bulan projelere imza atan Alptekin,, ayrıca Mısır ve İsrail'de uydukent projeleri de hazırlamış. Kempinski otel zinciri için de mimari projeler üretmiş.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğretim görevlisi / Asistan
M. Orhun Eskici

Yazar

Toplam 175 yazı
21/04/2001 :  18:50:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Uğur Bey,

Bu mesaj gözümden kaçmış. İlginç ve hoş bir başarı öyküsü.

Ahmet Alptekin, çalışma prensipleri bu konular ile ilgili daha genil bilgi alabileceğimiz yerler var mı?

Selamlar

MOE

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ekonomist

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.62 saniye.
17:17:48, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım