Liderlik sonradan öğrenilebilir mi? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Liderlik sonradan öğrenilebilir mi?

eylul
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
17/01/2005 :  23:50:35   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Liderliğin sonradan öğrenilebileceğini söyleyen tüm insanlara, liderlik eğitimi veren danışmanlık şirketlerini ve bu konuda yazılmış tüm kitaplara ithafen...
Liderler ve liderlik hakkında yazılmış kitapları okumayı sevsem de liderliğin sonradan öğrenilebilecek bir şey olduğuna inanmıyorum.Klasik olacak ama "lider olunmaz, lider doğulur". Liderlik üzerine yazılmış kitaplar insanlara kendilerinde olan eksiklikleri gösterebilir hatta bunları düzeltmeleri yönünde onları motive de edebilir ama liderlik karizması sonradan sahip olunabilecek bir şey değildir. Geçmişteki ünlü liderlere de bakacak olursak bu insanların daha çocukluklarından itibaren insanları etkilemeyi başarmış kişiler olduğunu görürüz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Zaten iş dünyasında başarılı olmak için lider olmak da bir şart değildir. Başarılı bir yönetici olmak ve lider olmak farklıdır. Zaten her lider de başarılı olmamıştır.
Söylediklerim benim düşüncem; bu konuda herkesten fikir bekliyorum.
"Vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir.
Devrimi satın alamazsınız.
Devrimi yapamazsınız.
Devrim olabilirsiniz ancak..."

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
18/01/2005 :  03:24:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Lider doğulur ya da sonradan olunur. Ben bu konuya karışmıyorum.
Sadece liderlerin her zaman başarılı olamadıkları fikrine farklı bir açılım getirmek niyetim. Evet liderler her zaman (belki de hiç bir zaman) amaçladıklara hedeflere ulaşmamışlardır. Fakat yadsınamaz bir gerçek var ki büyükten küçüğe neredeyse tüm değişimler liderler sayesinde olmuştur. Klasik olacak ama; Tarih yöneticileri yazar, liderler ise tarihi. :)
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
eylul
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
18/01/2005 :  12:27:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Mim Bey zengin olmanın insanların lider olmasına yol açtığı fikrine katılmıyorum. Liderlerin zengin oldukları düşüncesine de inanmıyorum. Gandhi zengin bir lider değildi. Eğer bu konuda daha somut örnekleriniz varsa bekliyorum.
Kenan Bey size gelince "tarih yöneticileri yazar, liderler ise tarihi" benzetmeniz çok doğru. Ama benim asıl tartışmak istediğim konu şu; günümüzde "liderlik eğitimi ve liderlik kitapları" ile ortada inanılmaz paralar dönüyor. Ben bu insanların kandırıldığını düşünüyorum. Herkesin diline "iş yaşamında liderlik" takılmış durumda. İnsanlar sürekli bu konuda kitaplar okuyor, eğitimlere gidiyor. Sonucun da koskoca bir sıfır olduğunu hepimiz görüyoruz. Hiç çevrenizde birisi var mı "ben .... kitabı okudum, hayatım değişti, lider oldum" ya da "şu eğitime katıldım, hayatım değişti, vs..." diyen... Yoktur sanırım. Ama hala birileri bu insanların üzerinden tonla para kazanıyor.
Eğer bu kitapların ve eğitimlerin doğruluk payı varsa ben de bunu öğrenmek istiyorum.
Devrimi yapamazsınız.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
14/02/2005 :  15:55:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Liderlik çok esnek bir kavram haline getirildi bence. Bir ülkenin lideri olmakla bir ailenin lideri olmak aynı şey gibi aksedildi. İyi lider olmanın sırları gibi kitaplar belki küçük çaplı lider olmayı sağlar ancak şu da var ki bence ona daha çok yöneti denilir. Günümüzde ki basılan kitaplar hep işletmeler deki liderlik kavramına değiniiyor. Bana göre işletmelerde liderlik kavramı pek yok. Her şey yönetimle belki parayla belki beceriyle olunuyor. Bie başı çekenle değil. Liderlik kesinlikle doğuştandır. Eğitimle hiç bir alakası yoktur. Ancak bana göre liderlik çok fazla hırs ve çalışmanın sonucu doğar. Azim ve hiç pesetmeme. Kimse karekterinde olsa bile kolay kolay lider olmaz, amacı peşinde koşmadan.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
true friend
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
14/02/2005 :  18:08:42  Alıntı
liderlik biraz maddiyat konusuna bakıyor bunun için paran varsa normal zeka olsada liderlik yapabilir buda yanına liderlik kabileyeti olnı kullanarak gecer örn olarak bazı mafya babaları kendi işlerini kendileri yapmıyor genellikle sag kollarına üstlüyor yani herşey maddi konu
ama istisnalar kaideyi bozmayanlarda vardır maddiyok ama ALLAH vergisi olan liderlik kabileyeti vardır bunlarda sonradan kendileri çıkışlarını yakalarlar örnegi m.kemal atatürk olarak görüyorum
tabi sizin görüş acınız neder bu konuda bilemem
kara gün dostlarımız

Yerleşim :   |  Meslek : Öğrenci
İNCİ
Üye

Toplam 239 yazı
16/02/2005 :  12:18:33  Alıntı
LİDER DOĞULUR VE LİDER ÖLÜNÜR.

EĞİTİM, AİLE VE YAŞAMIMIZA YÖN VEREN DİĞER ETKENLER , BİZİM NEREDE LİDER OLACAĞIMIZI BELİRLER SADECE.

HIRSIZLIK YAPILAN BİR ORTAMDA YAŞADIYSAK, HAYATIMIZA YÖN VEREN BAŞKA ETKENLER OLMADIYSA, BİZ HIRSIZLIK ÇETESİ LİDERİ OLARAK BÜYÜRÜZ VE BİRGÜN BİR BANKA SOYGUNUN DA MİMLENİR ÖLÜRÜZ.

İYİ BİR AİLE YETİŞDİYSEK, YURTDIŞINDA EĞİTİM ŞANSIMIZ OLDUYSA ( TABİ BU KESİNLİKLE GEREKLİ DEĞİL) VE ÇEVREMİZDE BİR LİDER DAHA YOKSA, YADA BİR LİDER DAHA VARSA, HANGİSİ DAHA HIZLI KOŞARSA O ŞİRKETİN BAŞINA GEÇER, HEM LİDER OLUR, HEMDE YÖNDETİCİ, HIZI DÜŞTÜMÜ HEMEN DİĞER LİDER RUHLU KİŞİ ATAĞA GEÇER VE O KOLTUĞA ORURUR, ÇALIŞMAKTA LAZIM LİDER RUHUN YANINDA, ÖMRÜNÜ LİDER OLARAK TAMAMLAR, HERKES İÇİN ÖRNEK İNSAN OLUR, AMA CESEDİNE BİLE SAHİP OLMAYIZ O ÖRNEK İNSANIN.

ETKENLER VARDIR, AMA KİŞİNİN RUHUNDA YETERKİ OLSUN O LİDERLİK İSTEĞİ, BİRİLERİNİN CESEDİNE BASA BASA LİDER OLUR.

BİRİLERİNİN GÖZYAŞI BAKMADAN, AKAN YAŞLAR NEHİR OLSADA UMURSANMAZ YİNE LİDER OLUR.

YETERKİ ÇIKARLAR ÇATISIN, KARDEŞİNİ ÖLDÜRÜR LİDER OLMAK İSTEYEN KİŞİ, O PATİŞAHLIK KOLTUĞUNA OTURUR VE YİNE LİDER OLUR.
BİR GÜN GELİR, BİR GÜN KALIR, BİR GÜN GELİR ODA BİTER
İYİ GÜNLER
İNCİ

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Kamu sektörü
eylul
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
16/02/2005 :  15:28:13 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Uzun zamandır girmiyordum bu başlığa. Yazılanlara şöyle bir göz gezdirince şaşırıp kaldım. Nereden nereye gelmiş konu... Benim düşüncelerime en çok uyan Yaseminece81'in yazdıkları oldu.
"Liderlik çok esnek bir kavram haline getirildi bence. Bir ülkenin lideri olmakla bir ailenin lideri olmak aynı şey gibi aksedildi. İyi lider olmanın sırları gibi kitaplar belki küçük çaplı lider olmayı sağlar ancak şu da var ki bence ona daha çok yöneti denilir. Günümüzde ki basılan kitaplar hep işletmelerdeki liderlik kavramına değiniliyor." demiş çok da doğru demiş :)(küçük çaplı lider olma kavramını kabul etmiyorum bir tek; her liderin çıkıp ülke yönetmesini beklemeyiz).
Günümüzde yazılıp çizenler işletmelerdeki liderlik kavramına değinseler de liderlik özünde değişmez. Bir devlet de yönetebilirsiniz ufak bir marketi de.
Lider ruhlu olmak bambaşkadır. Bu işten çok para kazanan danışmanlık şirketleri ve yazarlar olduğunu unutmayalım ama. Çünkü herkesin dilinde pelesenk oldu "lider olmak". Sanki bakkaldan ekmek alır gibi iki eğitim alıyorsunuz ve lider oluyorsunuz. Daha ne kadar insanları kandırmaya devam edecekler merak ediyorum.
Lider olmanın insanın içinde bulunduğu şartlarla yakın bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum elbette ama son kez söylüyorum bence "lider olunmaz, lider doğulur".
Devrimi yapamazsınız.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/02/2005 :  16:15:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gerçekten kitap konusuna katılıyorum. Ben yıllarca liderlikle ilgili dersler gördüm ben lider olamadım, 200 sayfalık bir kitapla nasıl lider olunacak şaşıyorum. Bu konuda sayısız kitap var bence içeriğide hepimizin bildiği şeyler. Öüne gelen zaten kitap basıyor durumda. İki günde bilimsel kitap hazırlayanlar var. Kitap seçmek bile zor oldu bugünlerde...

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
17/02/2005 :  10:12:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ben o kitapları okudum fayda etmedi demiyorum. İnsanlara bunu veremezler demiştim. Benim ülke lideri organizasyon lideri olmak gibi bir derdim yok zaten. Dale Carnegie'nin kitabına gelince öğrenmekle uygulamak ya da uygulamayı istemek farklıdır. Ayrıca ben bir kişinin yazdığı bir kitabla kendimi donatamam. Bu konu hakkında sayısız kitap okuyup araştırma yapıp donanabilirim. Hiç bir zaman en somut gerçeği bile kendin için doğru saymamak gerekir.

İNCİ
Üye

Toplam 239 yazı
17/02/2005 :  11:35:48  Alıntı
SAYIN MİM;

HER ALANDA LİDELİK İÇİN PARAYA İHTİYAÇ OLUR MU??

TABİKİDE OLMAZ, KÖTÜ İŞLERDE DE LİDERLER VARDIR.

ÇETE LİDERİ ÖRNEĞİMDEKİ GİBİ, O LİDERLİK İÇİN HİÇ PARAN OLMASA DA OLUR.

RUHUN OLSUN YETER ARKADAŞIM!!!!

(BU SİTEDE ARAMIZ DA BİR LİDER SEÇECEK OLSAK BENİM LİDERİM SİZ OLURDUNUZ.
BUNUN İÇİN METELİK BİLE HARCAMADINIZ OYSA.
YAZILARINIZ YETİYOR. BU YAZILARI YAZMAK İÇİN BİR SPONSORMU KULLANDINIZ YOKSAAAAA!!!!!)
BİR GÜN GELİR, BİR GÜN KALIR, BİR GÜN GELİR ODA BİTER
İYİ GÜNLER
İNCİ

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Kamu sektörü
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
17/02/2005 :  13:07:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yalnız şunu hatırlatırım ki; ne millet vekilleri, ne de Tayyip ne de başkası lider değil. Karıştırılmasın lütfen.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
17/02/2005 :  13:17:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bir kere ilk konuya paralel gittim ben. Evdeki liderlikten sözedilmiyor. Aslında idareci demek daha doğru olur evdeki liderliğe. Ben idareciyim ama lider değilim. Liderler peşinden inanarak ölümüne gidilir, o kişinin filirleri izlenir başı çekmesi beklenir. Bana göre bu böyle. İdare etmekle liderlik kavramları çok farklı.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
17/02/2005 :  22:48:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Düşünceler zorla, top ve tüfekle asla öldürülemez.

M. Kemal Atatürk

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
18/02/2005 :  16:06:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bende bir yerden alıntı yaptım. Doğruluğunu bilmiyorum. Bu konu üzerine yorumum yok. Yine kısır dögüye dönüşür diye düşünüyorum. Ancak fikirler gerçekten zorbalıkla kesinlikle değişmiyor aksine yanlış yollara saptırabiiyor. İnsan zekası çok farklı birşey. Doğruyu kabul ettirmek, inandırmak gerçekten çok zor. Vaktiniz varsa ikna edebilirsiniz. Bazen oldu bittiler gerektiriyor.

bemol
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
16/12/2005 :  06:47:11  Alıntı
Bu tip kitaplarin satisina dair, insanlarin kandirildigina dair fikrinize katiliyorum sayin eylul..

Ve nihayetinde, bir pazar yaratma sevdasi oldugunu da eklemek istiyorum.
"Bir insani vatandan cikarabilirsiniz, ama vatani insandan cikaramazsiniz."

Yerleşim : / diger  |  Meslek : Diğer
yasarkaya
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
02/06/2006 :  12:50:14  Alıntı
liderlik aileden kazanılan bir meziyettir.oku**** yada kitaplarla öğrenilmez. yaşanarak yenile yenile düşe düşe öğrenilir.zorluklar insanı lider yapar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
ömer sina
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
11/06/2006 :  11:32:20  Alıntı
LİDERLİK PAYLAŞILMALIDIR ÖGRETİRKEN ÖGRENMEKTİR VE KEYİF ALMAKTIR KİMSE TEK BAŞINA LİDER OLAMAZ MUTLAKA YANINDA PAYLAŞABİLEGİ EKİBİ VE BERABER YARATACAKLARI RUH VE KÜLTÜR OLMALI
momiray

Yerleşim : Türkiye / kocaeli  |  Meslek : Diğer
Croesus
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
24/11/2006 :  19:20:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Liderlik sonradan doğmaz. Liderlik sonradan doğar ama içinizde doğar. Hissediyorsan olursun. Çalışıyorsan olursun. Bir sürü insan tanıyorum lider olamayacak durumdayken lider oldular. Benim düşüncem kitaplarla olacak işlerin kapsamında liderlik yok.
Kitaplardan terimler öğrenilir tecrübe kazanılır (bazen), ya da bir şirket nasıl kurulur bunları öğrenebiliriz.
Don't make me think!

Yerleşim : Bulgaristan / Sofya  |  Meslek : Danışmanlık
ömer sina
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
24/11/2006 :  21:04:43  Alıntı
Liderlik sonradan olunmaz liderlik için önce kişinin duygusal zekasının yetkin olması gerekli birde şunu söylemek isterim yöneticilik le liderligi birbirine karıştırılmamalı
momiray

Yerleşim : Türkiye / kocaeli  |  Meslek : Diğer
zagaragasko
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
25/11/2006 :  21:40:03  Alıntı
özetleyelim lider doğulur,genetik yani. bunda herkes hemfikir galiba bende dahil. yöneticliklle liderlik karıştırılır cokça.

Yerleşim : Türkiye / Rize  |  Meslek : Serbest meslek
zagaragasko
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
25/11/2006 :  21:44:07  Alıntı
eylül e ithafen yazılmıştır:)) kim diyor bunları liderlik sonradan öğrenilir diye. hadi birileri diyor kim inaniyor. ne kekler varmış. genetik bir şey başlı başina.sonradan öğrenmek ha. kafa yapısıyla alakalı .girşimcilik bile genetikken.her hangi ortama girdiğimde hemen burda ve yapilir ne edlir diye tespit yapmak rutin bir iş olmuş bizler için.bu bir kafa yapısı. sevmek ve o kafa yapısında olmak.

Dodo
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
27/11/2006 :  16:15:40  Alıntı
Lider, Liderlik kavramlarının içini boşalta boşalta bugün artık öğrenilebilir bir kavram gibi sunulmaya başlandı.
Bugün sunulan ve pazarlanan kavram, sadece idare etmek üzerine kurulmuştur.
Genel olarak aşağıdaki kavramları içerir;
1. Evrensel, ahlak kurallarına uygun davranış geliştirme,
2. Astlarında, saygı uyandıracak, adil davranış becerisi geliştirme,
3. Paralel eş değerlerinde, organizasyonel güvene dayalı saygın davranışı geliştirme,
4. Üstlerinde, taktir, saygı ve umut yaratacak davranış geliştirme.

Elbette bunlarda kazanılması gereken güzel şeyler. Amma velakin esas olan yani lider ile idareciyi birbirinden ayıran en önemli olgu(lar),
1. Geleceği kestirebilme,
2. İnançlarını kararlılıkla savunab,lme,
3. İnaçlarını yayabilme ve kitleleri ikna edebilme,
4. Koşulsuz itaat sağlayabilme,
5. Risk alabilme ve üstlenebilme,
6. Yaptıklarının sonucuna üstlenebilme iyi veya kötü katlanabilme.
7. Başarmaya olan sonsuz inanç,
8. Olayları, diğerlerinden çok önce idrak edebilme ancak doğru zamanda, ortaya koyma.

olarak açıklanabilir.

Bana kalırsa, lider genetik, sosyal, kültürel olguların etkisiyle potansiyelini geliştirir. Ancak, koşullar oluşursa ortaya çıkar. Bu arada lideri, htopluluğun %100 de yüz desteklediği sonucu çıkarılmasın. Ulu Önder Atatürk'ün bile ciddi sayıda muhalifi vardı.
Dodo

Yerleşim : Türkiye / Eskisehir  |  Meslek : Yöneticilik
zagaragasko
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
15/12/2006 :  16:07:26  Alıntı
helal sana dudo.gelecegi kestirmak ilk fark liderle yönetici arasında. son 3_4 yıldır tc deki büyük holdingler hangi işlere ıska gectiler inceleseniz şaşar kalırsınız heralde.e onlarada ceo derler ya.bankalar ne fiyatlara satıldı özelleştirmelerde ne fiyatlar verilki. detayına inerim merak eden olursa .hatta tc nin büyük holding özelleştirmeden bişey alamadı son hamleyle baktıherkes bir taraftan satın alıyor oda buyuk bir kuruluşu aldı ama 3_4 katı fıyata:))neler neler

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.55 saniye.
22:34:48, 19 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım