Sorular. . . Sorular. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Sorular. . . Sorular. . .

ikare
Üye

Toplam 407 yazı
19/02/2018 :  00:00:31 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Son günlerde kafama takılan bir kaç soru var. Kendi kendime cevap bulmaya çalışıyorum. Ancak farklı neler olabilir? Bilmediğim atladığım şeyler olabilir mi diyerek burada da konuyu açmak istedim...
Sorularım şunlar:

1) sahibinden.com neden daha başarılı oldu. Sonuçta sahibinden'in ilk çıkış noktası emlak ve otomobil ilanları idi. emlakta daha önce hürriyetemlak milliyet emlak, araba'da arabama.com vs. vardı. O zaman soru şu sahibinden.com'u farklı kılan öne çıkaran neydi şu an sektörün dominant şirketi oldu?

2) Koçtaş'ı bilirsiniz. evle ilgili dekorasyondan tadilat tamirat gereçlerine ordan deterjana ne bileyim fayansa kadar her bişeyi satar... Ve adı üstünde koç'grubunun kurucusu olduğu bir firmadır. Ancak belki dikkat etmişsinizdir avrupa menşeli "B&Q" adlı firma ile ortaktırlar.
Benim merak ettiğim koçtaş'ın yaptığı iş çok teknik bir iş gibi durmuyor. Yani en azından koç grubu vakti zamanında migrosu yönetmiş insanlar için bu çok da karmaşık bir iş değil. Sermaye derseniz zaten orda sorun yok.. peki o zaman neden "B&Q" ile ortaklık yolunu seçtiler?

3) Yukardakine benzer durum n11'de doğuş grubu ile "SK" isimli yabancı bir şirket arasında var....
n11'in temel mantık ve sistem olarak pazaryeri modundaki yüzlerce e-ticaret sitesinden farkı yok. Doğuş grubunda bunu yapacak sermaye yada bilgi yok muydu da bunlar ile ortaklığa gitti.

fikirlerinizi bekliyorum.
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
OzgurKALE
Üye

Toplam 177 yazı
19/02/2018 :  16:15:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

İşiniz finans, dolayısıyla biliyorsunuzdur ancak biraz malumun ilanını yapalım.

Büyük şirketler (sermayeler) , yabancı ortaklar ile knowhow , sermaye aktarımı yaparak yurt dışı pazarlara daha kolay açılma ve vergi avantajlarından yararlanmak için ortaklık kurarlar.

Sahibinden gibi siteler reklama para harcayan ve çoğu özelliklerini ücretsiz sunarak yine reklamdan kazanan sitelerdir. Bu yüzden tutulurlar.
Özgür KALE
Founder - Foreign Trade Manager
academic Elevator & Escalator Technology
info@academic.com.co
www.academic.com.co

Yerleşim : Türkiye / Antalya İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
doksan
Yeni Üye

Toplam 94 yazı
19/02/2018 :  22:29:44  Alıntı
Doğuş gibi bir firma N11 için neden Kore firmasıyla ortaklık kurdu? Mercedes neden Dacia motoru kullandı ile paralel olsa gerek. Hazır bitmiş test edilmiş, hataları giderilmiş çalışıp para yaptığı tescillenmiş.
Koç zamanında Migros'un sahibiydi, zaten tecrübeli olduğu bir alanda neden sil baştan ortaklık yapıyor. Alım satımı koç kendisi yapmıyordur heralde :) O konuya hakim ekip ya satışla birlikte diğer firmaya geçmiştir, ya da tazminatlarını verip yollamıştır. Kurulu düzen, aksaklıklar vs vs

1990 lı yıllarda eski patronum sanki bu günleri görerek hipermarket işine girdi. Kısa sürede İstanbul'un değişik yerlerinde 4 hipermarket açtı, işler çok iyi gidiyordu ama artık kontrol zorlaşmaya, açıklar oluşmaya başlamıştı. Bunun için 600 bin dolar değerinde bir bilgisayar programı önerdiler. Fiyatı çok pahalı buldu ve firma bünyesinde çalışan IT lere yaptırabileceğini iddia etti ve battı gitti, herşeyi kaybetti. Software olayı biraz farklı işliyor olsa gerek ki Nokia gibi bir firma 40- 50 milyar ederken değeri neredeyse sıfıra düştü, aynı kulvarda blackberry de. Yine HP gibi çok eski bir teknoloji firmasının Palm mıydı Q muydu bir firmaya sırf işletim sistemi için 900 milyon dolar ödediklerini hatırladım.

Yerleşim : / Tekirdağ  |  Meslek : Turizm

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.06 saniye.
09:41:13, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım