Şansıma Mı Bahtıma Mı (şirketler) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şansıma Mı Bahtıma Mı (şirketler)

mustafa ayvaz
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
14/12/2017 :  22:11:13 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Değerli koniks.com üyeleri, son yazımdan itibaren 4 yıl geçmiş biraz daha tecrübe edinmişimdir diye umut ediyorum.
Bir çok irili ufaklı işletmelerde çalıştım.Ve inanmak zor ama tüm çalıştığım yerler battı ve bitti.
Şansıma mı bahtıma mı diyerek başlamak istiyorum yazıma,
Ticaret risk tir. işletmeyi büyütmek ve batırmak sizin elinizdedir.
Şirketlerin batma sebebi genelde aynıdır(sermayesizlik)
sermaye yoktu, olmadı, olmuyor bu işletme yürümüyor diye bir şey yok Çare aramak yerine teslim olmayı düşünüyorsunuz
Teslim olmayın
1 Öncelikle yanınızda çalışanları göz önünden geçirin size faydası olmayan ve hatta zararı olan elemanları hemen
işten çıkartın. örnek: 2 depocu varsa 2 muhasebe varsa gibi
yeni eleman ihtiyacı olursa işkur proğramın dan iş istihdama başvurun. Maaş ve ssk yardımı yapılıyor
2 Depo giderlerini kontrol edin. Eminim ki kontrol ettikten sonra bir çok fuzuli giderlerin olduğunu göreceksiniz
örnek: 3 eleman var ve mutfak ta yemek pişiriyorsunuz. aşçısı yemeklik malzemeleri fırın ve tüp gideri çay ocağı vb.
6-7 liraya 3 çeşit yemek veren yerler var.
3 Şirket araçlarını ve mazot giderlerini inceleyin. Takip cihazı yoksa elemanlara verdiğiniz şirket içi hatlarla onları
kolaylıkla takip edebilirsiniz.
4 Şirket araçlarınız kiralama değilde şirketin ise hemen tüm araçları satın. Şirket aracını nasıl satayım üzerinde
haciz var dediniz gibi geldi kulağıma, o zaman hemen borçlarınızı yapılandırın (ssk,vergi dairesi) araçlardan gelen
para size güzel bir sermaye olacaktır.
5 Kasa da az da olsa nakit paranız varsa (günlük dönen) hemen bankaya yatırın. tüm harcamalarınızı banka kartıyla
veya havale-eft olarak yapın. Bankada ki müşteri portföyünüzle iyi geçinin, onu yakından tanıyın evli mi bekar mı annesi babası hakkındaki tüm her şeyi öğrenmeye çalışın.Günde 1-2 defa arayın(unutmayın ki o da bankanın parasını satıp prim kazanacak) Bankacı size gss yapmak falan isterse sakın olmaz demeyin bırakın hedefini tuttursun
önümüzdeki ay kapatırsınız :)
6 Birkaç ayrı bankadan pos makinesi alıp, hangi bankadan menfaatiniz varsa çekimleri o bankadan yapın.
7 Dışarıdan evrak kaynağı bulun, (Çek,senet gibi)Bu evrakları Bankanıza veya faktöring şirketlerine verin.
nasıl bulacağız diye düşünmeyin satın alacaksınız 3-4 ay vadeli para bulmak gibi birşey bu, Piyasa da bir çok
batacak patlatmalık şirketler var 5 6 bine evrak alıp vadesi gelene kadar kullanabilirsiniz.Tabii vadesinde
ödenmeyeceği için ve arkasında sizin cironuz olduğu için siz ödeyeceksiniz.
8 Teminat için piyasadan fiyatı düşük ama ekspertiz raporu yüksek tapu alın.Vermiş olduğunuz tapu varsa yeni
değeri için tekrar müracat edin
9 işletmeniz çok fazla kdv üretiyorsa hemen inşaat işine girin.Yapılan inşaatı teminat verin parasını kullanın
10 Şirketinizin ciroları düşükse hemen hızlı tüketim maddelerini ekleyin. Kar marjlarının düşük olması önemli değil
size sadece bilançolarınızda ciro göstermenize yardım edecektir. Düzgün bilanço ve mizanınız varsa istediğiniz
bankadan istediğiniz parayı alabilirsiniz.
11 Devlet destekli projelerden haberdar olun, Avrupa birliği destek hibeli bir çok projeyi inceleyin
ve uzun lafın kısası pes etmeyin teslim olmayın :)))
Haaaa yinede batacağım diyen varsa batma senaryolu yazımı bekleyin
Allah herkesin çarşısına pazar versin işini gücünü rast getirsin
Mustafa AYVAZ

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
imdatbesikci
Üye

Toplam 134 yazı
17/12/2017 :  10:33:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Benim eski çalıştığım firmalardan bir tanesi inşaat işine girdiği için battı, makina sektöründe faaliyet gösteriyordu, geliri çok iyiydi, ingiltereye, Amerikaya makina üretip satıyorduk, bence firmalar en iyi bildiği işten şaşmamalı, en iyi bildiği işi de çok iyi yapmalı, kendi rakiplerinin her zaman 1-2 adım önünde olmalı, pazarlamaya önem vermeli, tüm pazarlama yıllarını kullanmalı.

Bütün işlerde benim her zaman savunduğum şey ekip, özellikle çekirdek ekibinizi çok iyi korumalı, motive etmeli, her türlü imkanı vermelisiniz.

Bizim batan şirket çekirdek ekibini koruyamadı, iyi kazandığı halde maaş sistemini bir türlü oturtamadı, maaş her zaman ikinci planda kaldı, kazancı arttıkça maaş ruhundan uzaklaştı, yıllarca maaş yerine avans aldık, her zaman çalışanlarının çoğunun maaşı içerde birikti, geç maaş ödemesi çalışanların moralini bozdu, motivasyonunu ve şirkete güveni azalttı, buna rağmen çekirdek kadro işten ayrılmadı sabırla bekledi, bekledikçe patronlar bu çalışanları demirbaş olarak görmeye başladı, yeni gelenler daha iyi maaş aldı, daha fazla rağbet gördü, ne kadar tecrübeli olsalarda eski çalışanların tecrübesi kadar tecrübeleri yoktu, sonunda çekirdek kadro bir bir işten ayrılmaya başladı, bir kısmı aynı makinayı üretmek isteyenlerle ortak oldu, firmaya rakip oldu, bir kısmı farklı sektörlere geçti, sonuçta firma iyi ingilizce bilen, başka sektörlerde tecrübeli ama kendi sektöründe tecrübesi olmayan beyaz yaka ve personelle dolmaya başladı, eski ekibe verilmeyen bir çok imkan yenilere hemen anında verildi (şirket aracı, iyi maaş vb.) aynı zamanda yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan çöküş hızlandı, 6 ay'ı bulmadan firma battı.

Eski, tecrübeli çekirdek ekibi beğenmeyen firma, yeni, daha iyi eğitimli ekibiyle birlikte göz göre göre tarihe gömüldü.

Hani patronlar yada yöneticiler hep şunu savunur ya; 1-2 kişi işten ayrılırsa firma batmaz diye, batıyor kardeşim boşuna kendinizi avutmayın, ekibinizi kaybederseniz batıyorsunuz. Hele de yeni nesille işiniz çok zor, eskiler gibi 15-20 yıl yanınızda çalışan ekip de bulamayacaksınız artık.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
cöh
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
25/12/2017 :  16:33:15  Alıntı
Paylasim icin tesekkur ederim.
...

Yerleşim : Çin / Asya  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.19 saniye.
10:12:45, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım