Jumbo Karides Üretimi/çiftliği - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Jumbo Karides Üretimi/çiftliği

tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
23/11/2017 :  01:47:28 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bu konuyu merak ediyorum, bir süredir araştırıyorum da.Bir kaç makale ,tez ve röportaj buldum akademik olarak.Aranızda bilgi sahibi olan var mı acaba? Ekonomik getirisi yüksek olduğunu söylüyor internet araştırmalarım. Çok hassas ve riskli bir işmidir? bu işi dünyada Taylant ,çin,hindistan bolca yapıyor..İhracatı güzel bir ürün ayrıca iç piyasa da pazarı çok iyi..Fikirlerinizi bekliyorum

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
H_Kahya
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
23/11/2017 :  21:08:17  Alıntı
Üretim maliyetlerini hesaplaman gerekiyor.Piyasa Çin ve diğer uzakdoğu ülkelerinin elinde.Tesis kurulum maliyeti ve yemleme maliyeti hakkında fikrim yok.Canlı hayvan işi biraz riziko bir iş.Ciddi girmeyi düşünüyorsan küçük bir havuzla girmeni ve hobi amaçlı başlamanı öneririm.Çoğu insan ben de dahilim buna akvaryum balığına dahi bakamıyor.Eğer başarılı bir şekilde bu işe girip büyütürsen çiftliğini iç piyasada kazancın yüksek olur.Döviz kurları tavan yaptı.İthalatın zarar görmemesi imkansız.Türk markasıyla ve dondurarak seri üretime geçebilirsen başarılı olursun diye düşünüyorum.İhracatı iç piyasadan sonra düşünmen yararına olur.Örneğin Ukrayna'da 2 dolara pişmişini yiyebiliyor insanlar.Demek ki fiyatlar faiş.Ama iç piyasa yüksek

Yerleşim : Türkiye / Çanakkale  |  Meslek : Denizci
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
23/11/2017 :  21:21:20  Alıntı
Sayın H_Kahya merhaba, yorumunuz için teşekkürker. Karidesler kuluçka döneminde yemlenmiyor suda bulunan plankton besin v.s ile yaşıyor ,5 gr olduktan sonra kendi ağırlığının %6 veya 7 si gibi yemleme yapılıyor, doğal yem veya suni yem olabilir. 15 gr olduktan sonra ağırlığının % 5 i kadar günde 4 veya 5 defa yemleme yapılıyor.. Bir diğer önemli konu sudaki bazı değerlerin bozulmaması lazım..Bunlar; sıcaklık,ph,oksijen ve tuzluluk oranı.Birçok detayı daha olduğunu okuyorum. Özellikle yumurtlatma ve kuluçka bölümü daha hassas bakım ,teknik altyapı istiyor..Hastalıklara da dikkat etmek gerek malum. Dediğiniz gibi küçük denemeler yapıp tecrübe edinmeli önce..

tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
24/11/2017 :  23:21:10  Alıntı

heralde pek ilgi alanına giren veya benim gibi merak eden yok , farklı şeyler ve yapılmayanı yapmak bence para kazandırır. Bu konu da ilgisi ve bilgisi olanları görmek sevindirir beni

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
25/11/2017 :  12:07:21  Alıntı
İlgi çekici bir konu gercekten. Konuyla ilgili en sağlıklı bilgiyi Gıda Tarım İl ya İlçe Müdürlüklerinden alabilirsiniz.
Hedefiniz üretip satmak mı yoksa üretip bir mekan açıp talebe göre iç ve dış piyasaya göndermek mi ?
Antalya turistik yapısıyla bu alanda ideal bir bölge. Diğer bölgelere de yakın. Bu alanda bir marka bile olabilirsiniz.
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
26/11/2017 :  23:57:17  Alıntı
Teşekürler yorumunuz için, amacım üretim ve restaurantlar direk satış..Ürettiğim sadece antalya bölgesine bile yetmez yaz aylarında..Talep çok bu işte ama üretimi bilen yok, internette hep yabancı kaynak var. Teknik destekte ilk kurulumda şart gibi..

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
27/11/2017 :  00:18:30  Alıntı
Emeksiz yemek olmaz derler Gıda Tarım Müdürlüğünden yardım alamazsınız bu işi yapan ülkelerin büyükelçilikleri ne mektup gonderin Türkçe kaynak isteyebilirsiniz
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
ege sehpa
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
27/11/2017 :  17:30:42  Alıntı
tcoalngsau arkadaşım, güzel bir başlik / konu açmıssınız, teşekkür ederim. Karides artık hayatımızın parçası oldu, millet olarak da sevdik, ancak sanırım ülkemizde üretimi yok yada yok denecek kadar az. inşallah yeterli bilgiye ulaşabilir , dener ve iyi paralar da kazanabilirsiniz. ben izmir deyim, burdan sizin için yardımcı olabileceğim, yapabileceğim birşey de olursa elimden geleni seve seve yaparım. hatta edindiğiniz bilgileri burdan paylaşırsanızda sevinirim, belki bizler için de bir umut olur, belki biz de yaparız. iiyi günler
nefes alıyorsak umut var demektir

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
ege sehpa
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
27/11/2017 :  18:10:37  Alıntı
http://www.atillaalpbaz.com/?o=3&y=137 sayfasında bu konudaki bilgiler gayet faydalı, ancak zor bi iş olduğu apaçık ortada
nefes alıyorsak umut var demektir

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
27/11/2017 :  19:18:34  Alıntı
sayın ege sehpa değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ülkemizde 2000 li yılların başında Antalya Manavgatta büyük bir karides çiftliği (660 dönüm arazi) faaliyete geçmiş fakat yönetim hatası ve sürdürülebilirlik sorunu yüzünden iflas ile sonuçlanmış. Şuan ülkemizde Adana Çukurova Üniv. Su Ürünleri Fak. ÇAlışmaları var ve başarılı oldular bu konuda AR-GE yapıyorlar devlet destekli olarak.. Linkini verdiğiniz Atilla Alpbaz bey ile telefon ile görüştüm zaten , kendisi artık yaşlı ve emekli olduğunu 1980-1990'lı yıllarda bu işleri araştırıp yazdığından bahsetti. Beni başka prof. lere yönlendirdi.. Açıkcası bir çok üniversiteden bir çok kişiye yazdım ,bir çok makale ,tez ,çalışma okudum ve arşivledim bu konuda ama henüz bana dönen akademisyen olmalı mail yoluyla.. Amerikada bu işi yapan (son sistem olan Indoor Zero Water Exchange System , suyu temizleyip tekrar tekrar kullanma imkanı veriyor) bir kişi ile mail yoluyla yazışmak istedim ama hala cevap gelmedi :)

Bir işi ilk yapan kazanır ama ilk yapmakta çook zor ve meşagatli sanırım..Kolay iş olmadığı aşikar , Su ürünleri fakülteleri destek verirse olabilir.. Bakalım araştırmalara devam..

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.88 saniye.
17:52:48, 24 Nisan 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım